ד"ר מרדכי בכר הוא רופא אף-אוזן-גרון בכיר במרפאת שירותי בריאות כללית בצפון ת"א. כאשר מגיעים אליו רופאים עם בעיות שמיעה, אבחנתו הרפואית זהה לכלל החולים. "אתה צריך להיבדק במכון של הקופה", אומר להם בכר, תוך שהוא מלגלג על מכוני שמיעה אחרים.

אלא שבחקירה של משרד החקירות "ויצמן-יער" התברר כי המרפאה שאליה שולח ד"ר בכר את מטופליו היא מרפאה פרטית שהוא משמש כאחד מבעליה. "כשאתה מתקשר לשם, תגיד שד"ר בכר שלח אותך - ולא צריך טופס 17", הוא מדריך את החולים.

חשוב לציין כי המכון שבבעלותו הוא אינו מכון השמיעה הפרטי היחיד באזור המרכז שלו הסדר עם שירותי בריאות כללית. "כאשר רופא מנצל את המעמד שלו, ובעצם את מצוקת החולה, כדי לתת המלצות שיש לו מהן טובת הנאה - יש כאן טעם לפגם חמור", אומר אשר ויצמן, מבעלי משרד החקירות שבדק את המקרה.

ד"ר בכר: אני פועל לפי הנהלים

ד"ר מרדכי בכר מסר בתגובה לידיעה: "מכוני קבוצת אורתופון שבבעלותי עברו בדיקה קפדנית ונדרשים לסטנדרט גבוה במיוחד של הציוד והצוות המקצועי. בנוסף, הם היחידים המאושרים לבצע בדיקות בכלליות באזור צפון ת"א. לאחרונה נוספו לצורך הרחבת הבדיקות לקשישים גם מכוני השמיעה בבתי החולים הציבוריים. כדי למנוע טרטור מיותר של אוכלוסייה מבוגרת, בדיקות השמיעה למבוטחי הכללית מעל גיל 60 נעשות במכוני אורתופון - ללא תשלום, ולכן אלו מתקבלים ללא צורך בטופס 17. כל פעולותיי נעשות בתיאום ע"פ הנהלים שנקבעו על ידי הקופה".

מקופת חולים כללית נמסר: "בעקבות מידע שהגיע לידינו הוזמן הרופא לפני כחודש לבירור משמעתי, והצהיר בפנינו כי הפסיק לאלתר כל פעילות של הפניית מטופלים לעסקיו הנוספים. במידה ויתברר כי מדובר במקרים חדשים, נפנה לוועדת האתיקה בהסתדרות הרפואית ונשקול את המשך ההתקשרות איתו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק