כבכל שנה ובאופן טבעי, חולים שתרופותיהם לא נכנסו לסל התרופות, מביעים את זעמם. אחד מהם הוא אלי קובלון, חולה בתסמונת המעי הקצר, שמתאפיינת בכשל של מערכת העיכול לספוג רכיבי מזון. הוא זקוק לתרופה "נאוטקס" - שנשארה בחוץ. בצאתה של שרת הבריאות יעל גרמן מתדרוך העיתונאים, שוחח עמה קובלון וביקש: "תנו לנו את התרופה כי כך זה צריך להיות; מדינת ישראל צריכה להגן על חוליה".

היכנסו לרשימת התרופות המלאה

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

התרופה שלה זקוק אלי ניתנת בזריקה, ותפקידה לעזור למזון להיספג. עלותה אסטרונומית - כמיליון שקלים בשנה. כשהם לוחצים ידיים במהלך השיחה המרגשת, שאל קובלון את גרמן על קביעת ועדת הסל להשאיר את התרופה בחוץ, והדגיש בפניה כי התרופה אושרה על ידי ה-FDA (מינהל התרופות והמזון האמריקני) "אחרי למעלה מ-20 שנים של מחקרים. איך יכול להיות שהוועדה מגיעה להחלטה הפוכה?".

כשהיא מפגינה בקיאות בספרות המקצועית הנוגעת לתרופה, תוך הדגשה שהוויכוח הוא מקצועי ואינו כספי - השיבה גרמן: "על פי המחקרים והממצאים, אין עדיין אישור שהתרופה אכן עוזרת".

קובלון: "נלחם עבור כל החולים בישראל"

השרה אף ציינה בפני קובלון כי היא יודעת שהרופא המטפל בו פנה לחברת התרופות על מנת לקבל "טיפול חמלה" - טיפול ניסיוני הניתן כשהטיפולים האחרים אינם עוזרים. יצוין, כי חברת התרופות אישרה את הטיפול עבור קובלון - אך רק לשנה.

"תגני על שאר החולים", פנה קובלון לשרה גרמן, "לא רק עליי. אני לא רוצה את התרופה הזו רק בשבילי ולא רק לשנה. תנו אותה לתמיד כי כך זה צריך להיות; מה אני אמור להגיד לשאר החולים שאני מהווה עבורם קול? אני נלחם בשביל כל החולים בישראל".

"יש עוד ארבעה חולים שימיהם ספורים", המשיך קובלון. "הם לא צריכים לקבל את התרופה כחמלה, אלא כזכות. המדינה צריכה להגן עליהם - לא חברות התרופות".