צילום הרנטגן של השקנאי (צילום: טיבור יגר)
צילום הרנטגן של השקנאי | צילום: טיבור יגר

לבית החולים לחיות בר של הספארי ברמת גן ורשות הטבע והגנים מגיעות לא מעט חיות לטיפול. אלא שפציעה כה חמורה כמו זו של השקנאי שפונה לבית החולים, לא זכורה למטפלים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כאשר הגיע השקנאי לבית החולים, המטפלים הבחינו כי הוא סובל מדימומים קשים במספר אזורים בגופו. לווטרינים היה ברור שמדובר בפגיעת ירי אולם רק כאשר פוענחו צילומי הרנטגן של הציפור, הבינו המטפלים את היקף הפציעה. בתוך גופו של השקנאי נספרו 110 כדוריות עופרת.

הפגיעות הקשות שספג השקנאי כתוצאה מהכדורים, כללו סדק בכנף ופגיעה ישירה בעין שגרמה לו לאיבוד ראיה. כמות העופרת שחדרה לדמו של השקנאי הייתה רבה מאוד, כך שבנוסף לפציעות הפיזיות סבלה הציפור מהרעלת עופרת קשה.

על מנת לסייע לשקנאי להחלים בבית החולים סיפקו לו תרופה הנוגדת את הרעלת העופרת ומקביל הוא צפוי לעבור ניתוח לאיחוי הסדק בכנף. כאשר יחלים מפצעיו השקנאי יוכל לשוב אל הטבע ולהמשיך לחיות את חייו כשקנאי נודד.

היורים - ככל הנראה בעלי בריכות דגים המגנים על פרנסתם

מי שירה בשקנאי הם ככל הנראה בעלי בריכות הדגים, המנסים למנוע מהשקנאים לאכול מהדגים אותם הם מגדלים. אולם השקנאים אשר חצו ימים ויבשות תוך כדי עונת הנדידה, אינם נרתעים ומגיעים לבריכות - שם ישנה כמות גדולה של דגים קלים ללכידה ומנסים לאכול ממלאי הדגים.

רוב החקלאים בארץ מודעים למצב הרגיש ונמנעים מפגיעה בשקנאים. חלק מהפיתרון המתקיים הוא פיזור של דגים רבים בבריכות טבעיות שמבוצע על ידי הרשות הטבע והגנים בשיתוף בעלי הבריכות - כך השקנאים לא יאלצו להגיע לבריכות המלאכותיות כדי לאכול, אלא יוכלו להשתמש בבריכות הטבעיות.

שקנאי. ארכיון (צילום: טיבור יגר)
שקנאי. ארכיון | צילום: טיבור יגר

דרך נוספת להתמודד עם הבעיה שיוצרים השקנאים היא השבה לטבע של שקנאים המטופלים בבית החולים לחיות בר ואינם מסוגלים לעוף. בשנים האחרונות ישנה תופעה נפוצה בה שקנאים פצועים עושים להם בית באזור הבריכות המלאכותיות. באזור זה יש להם מזון זמין וחיי מחייה נוחים המאפשרים להם להתגבר על פציעותיהם.

עם אותם שקנאים פצועים בודדים בעלי הבריכות מסוגלים להתמודד, אך הבעיה היא ששקנאים בריאים לגמרי מבחינים באותם קהילות שקנאים פצועים ומגיעים גם הם לבריכות. הם מבינים כי באזורים הללו יש שפע ולכן מעוניינים להשתקע בהם. לכן חשיבותו של בית החולים בשיקום השקנאים היא קריטית גם לאוכלוסיית השקנאים וגם לבעלי בריכות הדגים.