בפעם הבאה שאתם משכשכים במי הים התיכון, כדאי שתשימו לב. אורח נוסף הגיע לחופי הארץ - והוא הרבה יותר מסוכן מהמדוזה המצויה. מדובר באבנון מגושם, הדג הארסי ביותר בעולם, שבדרך כלל נהנה לשחות באוקיינוס השקט וההודי.

לפני מספר חודשים, כך מפרסם הבוקר "ידיעות אחרונות", העלו לראשונה דייגים מיפו את הדג מול חופי פלמחים. בהתחלה הם חשבו שמדובר בקרטון או סלע, אך במהרה הבינו שמדובר בדג כמוהו לא ראו מעולם.

הדייגים הנלהבים אף הצטלמו עם השלל והחזירו אותו לים - מתוך מחשבה שהסיפור תם. תוך זמן קצר הגיעה השמועה על הדג המוזר לאוזניו של דוד אדליסט, דוקטורנט בחוג לציווילזיות ימיות באוניברסיטת חיפה, שהתרגש במיוחד מהתגלית.

אדליסט צפה בסרטון שצילמו הדייגים ונדהם לגלות שמדובר באבנון מגושם, דג רעיל וקטלני . הוא מסר את התמונות לפרופסור אהוד שפניר מבית הספר למדעי הים באוניברסיטת חיפה ולד"ר דני גולני מהאוניברסיטה העברית. שניהם חיזקו את דבריו.

"לדייגים שהצטלמו איתו ביד היה מזל גדול", אמר שפניר לעיתון והסביר כי דקירה של האבנון המגושם יכולה להסתיים במוות. הדג, שעל גבו סנפיר עם 13 קוצים המחוברים לשתי בלוטות ארס, לא תוקף בני אדם - אלא אם הוא חש בסכנה.

יחד עם זאת, ידוע על מספר מקרים שמתרחצים דרכו עליו ונדקרו. הארס, שכיווץ את כלי הדם גרם לחלקם לדום לב - ולמוות. על פי ההערכה של פרופסור שפניר, פלש הדג לים התיכון דרך תעלת סואץ או שהגיע במכלי האיזון של כלי שיט.

במקביל לא פוסל פרופסור שפניר אפשרות שהאבנון הושלך לים על ידי ישראלי שגידל אותו באקוואריום. החשש כעת הוא שבעתיד, ממש כמו במקרים קודמים בהם פלשו דגים לאזור, יגיעו לכאן אבנונים נוספים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק