חשד לטעות בפענוח. אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
חשד לטעות בפענוח. אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

הנהלת משרד הבריאות קיבלה אתמול דיווח חריג מקופת חולים מכבי, לפיו באחד המכונים לבדיקות רפואיות בדרום הארץ התגלה חשד לנתונים חריגים של פענוחים מוטעים של ממצאי בדיקות ממוגרפיה לאיתור סרטן השד אצל נשים, כך חשף הכתב רן רזניק בעיתון "ישראל היום".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מהדיווח של קופת החולים מכבי עלה כי לפחות אצל עשר נשים אצלן התגלה השנה סרטן השד ניתן היה לגלות את הסרטן עוד לפני שנתיים. עם זאת, עלה החשד כי הפענוח של הבדיקות שנערכו במכון מ.א.ר היה מוטעה בשיעור חריג ובשל כך התעכב אצלן גילוי המחלה.

מבדיקה שערך בית החולים "אסותא" בבאר שבע בקרב 24 מקרים של נשים אצלן התגלה השנה סרטן השד, עלה חשד לפיו בבדיקה קודמת שנערכה להן לפני כשנתיים באותו מכון רפואי - היה ניתן לאתר את המחלה לפחות אצל עשר מתוכן.

ממשרד הבריאות נמסר: "הנהלת קופת חולים מכבי אכן דיווחה אתמול למשרד הבריאות על החשד, שלפיו מתוך 24 מקרים של נשים שהתגלה אצלן סרטן השד בבית החולים אסותא בבאר שבע, אצל כמחצית היה אפשר לגלות זאת באבחון שנתיים קודם. בעקבות זאת, ראש מנהל רפואה פרופ' ארנון אפק יזמן ישיבה דחופה של נציגי מכבי וגורמים נוספים כדי לבדוק לעומק את הנושא, לבחון את הטיפול במקרים אלה ולחקור את הנתונים שהציגה מכבי ביחס למטופלות".

מהמכון נמסר: "חברת מ.א.ר העוסקת באבחון רדיולוגי מזה 30 שנה, מפעילה מכוני דימות ברחבי הארץ ומבצעת מדי שנה בדיקות אבחון ל-330 אלף נבדקים עבור מבוטחי כל קופות החולים. המכון נמצא תחת פיקוח משרד הבריאות והמרכז הארצי לבקרת סרטן, ומפעיל את ציוד האבחון החדיש והמתקדם ביותר בתחום בדיקות השד. בהתאם להוראות משרד הבריאות, במכון מועסקים רדיולוגים מומחים בלבד בתחום בדיקות הממוגרפיה, בעלי ניסיון ידע ומוניטין מוכחים במשך עשרות שנים. בשנת 2011 בוצעו במכון מ.א.ר בבאר-שבע 12 אלף בדיקות ממוגרפיה, 5,000 מתוכן עבור קופת חולים מכבי, אשר הפסיקה מיוזמתה את ההתקשרות עם מכון מ.א.ר. לפני שמונה חודשים, כאשר נפתח מכון הממוגרפיה של אסותא בבאר-שבע. קופת חולים מכבי פנתה אלינו לראשונה עם ממצאיה רק אתמול, יום שני, לפנות ערב ואנו מבררים את הנתונים. אנו פועלים בשיתוף פעולה מלא עם משרד הבריאות, במקביל לבדיקה פנימית שנערכת במכון בנושא".