בייבי בום איתן: גל לידות בדרום (צילום: חדשות2)
המיילדת הוחלפה. אילוסטרציה | צילום: חדשות2

"קשה לי לדבר ואני גם לא רוצה אתם יכולים לתאר לעצמכם איך אני מרגישה" - כך סיפרה הבוקר (ה') בשיחה עם חדשות 2 Online מיילדת יוצאת אתיופיה מאיכילוב שהוחלפה אחרי שזוג שהגיע ללדת סרב להיות מטופל על ידה. מאז האירוע היא נמצאת בביתה ומסרבת לומר האם תשוב לעבודתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

האירוע התרחש בשבוע שעבר. לפי הפרסום בגלי צה"ל, הזוג הגיע לבית החולים כשהאישה כורעת ללדת, המיילדת יוצאת אתיופיה ניגשה לטפל בהם, אך כשראו אותה השניים קראו לאחראית המשמרת וביקשו להחליפה.

עובדים שהיו במקום טענו כי ההורים אמרו לה: "אנחנו לא מוכנים שהשחורה הזאת תיילד אותה". בעקבות האירוע החליטה האחראית להחליף אותה במיילדת אחרת מה שעורר את זעמם של העובדים במקום, שטענו כי מחובתו של בית החולים לגבות את העובדים מול בקשות גזעניות כאלה.

מחלקת יולדות, איכילוב (צילום: פלאש 90)
סערה באיכילוב. אילוסטרציה | צילום: פלאש 90

אולם, אחראית המשמרת טוענת כי החליפה את המיילדת האתיופית רק כיוון שזו ביקשה שלא לטפל בזוג אחרי העלבון שספגה. "המיילדת לא הייתה מעוניינת לטפל בה, כי האישה הזו העליבה אותה ופגעה בה, ואף מטפל לא ירצה לטפל בבנאדם כזה שפוגע בו", הסבירה אחראית המשמרת בשיחה עם חדשות 2 online.

לדבריה, ההחלפה לא בוצעה באופן מידי. "השקענו מאמץ אדיר כדי לסדר את הדברים על הצד הטוב ביותר, ובשביל שהאישה תסכים ושלא יהיה פיצוץ", הדגישה אחראית המשמרת במחלקה. "גם המיילדת השקיעה מאמץ לדבר עם האישה. ניסינו ללכת בדרכי שלום ולא הצלחנו, האישה עדיין לא רצתה ואני לא אכניס מיילדת למקום שהיא לא רוצה להיות בו. יותר עניינה אותי באותו רגע המיילדת שנפגעה".

בעקבות הפרסום, קראה סגנית יו"ר הכנסת, ח"כ פנינה תמנו-שטה (יש עתיד) למנוע שירות באופן חד משמעי ממטופלים גזענים ולא לתת גיבוי לבקשת המטופלים. "לצערי אין סוף לבורותם של אנשים גזענים. עם זאת, אסור למוסד רפואי ציבורי לתת בחירה או במה לתופעה זו בשום פנים ואופן ולהפלות מטפל אך ורק על רקע צבע עורו, מוצאו או רקע גזעני אחר", אמרה.

מנכ"ל עמותת טבקה - צדק ושיווין ליוצאי אתיופיה, פנטהון אספה-דויט, אמר כי הוא רואה בחומרה את המקרה: "לא ייתכן שבשנת 2014 במדינת ישראל יתרחש מקרה שבו מטופל יסרב לקבל טיפול מאיש צוות רפואי בגלל צבע עורו או מוצאו ולא ע"פ שיקולים מקצועיים".

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה: "אין אנו מחנכי החברה הישראלית על כל גווניה ומורכבותה. זהו המקרה הראשון בו נתקלנו בתגובה גזענית בוטה כל כך. התגובה הספונטנית של הצוות הייתה סבירה לאירוע הבלתי צפוי. בעקבות האירוע ניתנו כבר למחרת הנחיות ברורות לצוות כיצד להגיב בחריפות, אם תישנה התנהגות דומה בעתיד".