צב הים ניצל בזכות השיטור הימי
מכלוף מתאושש | צילום: רשות הטבע והגנים

צב ים חום העונה לשם "מכלוף" ניצל אתמול ממוות כמעט בטוח: במהלך מבחן הסמכה של שוטרים בבסיס השיטור הימי בחיפה, הם זיהו צב ים גדול שנלכד בקרס דיג גדולה המכונה "שארק".

הראשון לזנק למים היה מפקד הבסיס, רב פקד אריה דהן. המבחן הופסק באופן מיידי, השוטרים תפסו את הצב, חתכו את חוט הדייג והעלו את מכלוף הפצוע לסירת השיטור הימי בה התקיים המבחן.

צב הים הפצוע הועבר לטיפול בתחנה בנמל חיפה, ומשם הובהל למרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים בחוף מכמורת.

"הצב בהחלט חייב את חייו לשוטרים"

"הצב הגיע אלינו כאשר קרס 'שארק' גדולה תפוסה עמוק בגרונו, אך ללא פגיעות רציניות נוספות", סיפר יניב לוי, מנהל המרכז להצלת צבי ים של רשות הטבע והגנים. "במקרים רבים הצב נפגע גם מחוט הדיג, תוך ניסיונותיו להשתחרר, מה שעלול להוביל להסתבכות בחוט. במקרה הזה השוטרים הגיעו מהר ושיחררו אותו מחוט הדיג".

צב הים ניצל בזכות השיטור הימי
רב פקד אריה דהן ומיקי אלמקייס | צילום: רשות הטבע והגנים

לוי הוסיף כי "מדובר בצב ים חום, שחוץ מהקרס התגלה כבריא וחזק, למרות זאת הצב בהחלט חייב את חייו לשוטרים, ומבחינתי אין ספק שהם עמדו במבחן. לשמחתו של מכלוף הצב, קיימת מודעות גבוהה בקרב השיטור הימי לצבי הים".

מכלוף יועבר בימים הקרובים לניתוח להוצאת הקרס מגרונו. לאחר הניתוח ייאלץ הצב לעבור שיקום של מספר חודשים במרכז הארצי להצלת צבי ים בטרם יושב לים. "השוטרים, אגב, כבר ביקשו להיות מוזמנים לשחרור העתידי של צב הים", הוסיף יניב לוי. "כמובן שנשמח אם רב פקד אריה דהן, שהוציא את הצב מהמים, יהיה זה שמשיב אותו חזרה לשם - הפעם ללא הקרס".