שלושה ימים חלפו מאז הניתוח בבילינסון והיום הם נפגשו. ליאור בן ה-25 שהחליט לתרום כליה לאדם זר וחווה, בשנות ה-40 לחייה נשואה ואם לשלושה ילדים, שחייה ניצלו בזכות אצילות הנפש של ליאור.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו כל הזמן חושבים איך מודים לאדם שכזה", מספרת חווה. חווה חלתה במחלת כליות קשה, ובחמש השנים האחרונות היא שרדה הודות לטיפולי דיאליזה קשים. אך מצבה הלך והחמיר. קרובי משפחתה רצו לתרום לה כליה, אך למרבה הצער אף אחד לא התאים מבחינה רפואית.

אז, הופיע ליאור, אדם זר - שרצה לעזור. "את אמרת לי ש: 'יכול להיות שכל בוקר פתאום אני לא אקום, למרות שאני עושה דיאליזה'. אז אמרתי לעצמי לא יכול להיות שאני יכול לעזור לך, אבל לא נעבור את התהליך", כך מספר ליאור לחווה.

"כל המציל נפש אחת מישראל כאילו הציל עולם ומלואו. אני לא רוצה לתת לי 'ישר כוח' על הכתף, כאילו שהצלתי עולם ומלואו. אבל הצלתי חיים של יהודי וזו שמחה", מסביר ליאור.

את ההחלטה האמיצה קיבל ליאור לאחר שנחשף לפעילותה של עמותת "מתנת חיים", אשר מחפשת בנרות אנשים כמותו, כדי להציל חיים של חולים.

"כמו שהשגנו תורמים עד כה, למאה חולים, אני משוכנע עמוקות שאפשר להשיג גם לכל האלף האחרים. שלא יהיו בישראל אנשים שיכולים לעבור השתלה, שלא יעברו השתלה תוך זמן קצר", כך מספר הרב ישעיהו הבר, מייסד ומנכ"ל עמותת "מתנת חיים".

"יש אנשים צדיקים שמוכנים לסכן את עצמם, ואין ספק שיש בכך סיכון, כדי לעזור למי שזקוק", כך משבח את ליאור פרופ' איתן מור מנהל מחלקת השתלות בבית החולים בילינסון.

מלבד הסיכון בניתוח עצמו, תורם הכליה עלול להיקלע לצרות אם חלילה יחלה בעצמו בעתיד במחלת כליות כשהוא עם כליה אחת בלבד. אבל מדובר בסיכון נמוך, שלדעת התורמים שווה את האושר על פניהם של חולים כמו חווה שכבר איבוד תקווה, והנה קיבלו חיים חדשים במתנה.