בתום עוד אוגוסט חם מהרגיל, השירות המטאורולוגי מסכם את הקיץ: ממוצע יולי-אוגוסט השנה הוא החם ביותר מאז תחילת המדידות בחוף ובשפלה, ובין שלושת החמים ביותר ברוב האזורים. ומחר? עוד התחממות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

חודש יולי הסתיים כאחד החמים ביותר שתועדו בארץ, ולמעשה החם ביותר אי פעם במישור החוף. גל החום הקיצוני באמצע יולי אמנם היה השיא, אך כל החודש היה חם ומעיק בכ-1.5 מעלות לעומת הממוצע לשנים 1995-2009.

גם אוגוסט היה חם ולוהט והסתכם כחם מהממוצע ב-1-2 מעלות. בסיכום הקיץ, שהוא שילוב של יולי ואוגוסט, נראה כי זהו הקיץ החם ביותר במישור החוף והשפלה מאז החלו המדידות.

38.6 מעלות בבית דגן

בשאר האזורים, רק קיצי 2010 ו-2000 מהווים תחרות לעונה הלוהטת של השנה, וכך ניתן לסכם שברוב הארץ, הקיץ הזה הוא לפחות בין 3 החמים ביותר. אזור הגליל לעומת זאת דווקא התאפיין בטמפרטורות רגילות לעונה עם ממוצע של 30.8 מעלות בצפת.

כמה חם היה? (צילום: חדשות 2)
כמה חם היה? | צילום: חדשות 2

אוגוסט השנה גם סיפק כותרות משלו. ביומו הראשון של החודש, שרר שרב קיצוני וחריג ברוב האזורים בארץ, בו נמדדו 37-40 מעלות בחוף ובשפלה ונשברו מספר שיאי חום לחודש אוגוסט, לדוגמה: 38.6 מעלות בבית דגן.

נתון זה אינו מפתיע. בשנים האחרונות מגמת ההתחממות בקיץ הישראלי בולטת ומובהקת, בעיקר במישור החוף. הטמפרטורה בשעות הלילה באזור גוש דן עלתה בשנים האחרונות בכמעלה אחת, דבר המשפיע משמעותית על עומס החום ועל הצורך בשימוש במזגנים במשך כל שעות היום.