תורמים ללא תמורה. יש הרבה סיפורים על יהודים אמריקאים אוהבי ישראל שתורמים כסף או מתנדבים למען ישראל, אבל יש כאלה שתורמים משהו אחר לגמרי - כליה. עמותת "מתנה לחיים" מקשרת בין תורמים לנתרמים. כך למשל הכליה של אהרון מניו ג'רזי הצילה את חייה של טלי מישראל, וזו רק דוגמה אחת. מרבית פעילי העמותה הם תורמי כליה בעצמם. סם גולדמן שדכן התרומות של העמותה: "עדיין לא הכרתי את התורם שהתחרט".

700 אנשים בארץ ממתינים לתרומת כליה. המחלה של טלי גל-לוי, סוכנת ביטוח בת 39 ואם לשניים, התפרצה בפתאומיות ובעוצמה. הכליות הפסיקו לתפקד וטלי הגיעה שלוש פעמים בשבוע לדיאליזה בעודה ממתינה לתרומה. "אי אפשר לבקש את זה. את לא יכולה לבקש כליה גם מחברים וגם ממשפחה. אם זה לא בא ממך מהנתינה שלך אין מצב שאתה בא ונותן לי", היא מספרת.

"הכירו לי את כל הארגונים האלטרואיסטיים האלה שקיימים בארצות הברית", מציינת טלי. "יש ארבעה ארגונים כאלה, פנינו לכולם ובאמת התקשרו אליי ומאז אני איתם במסע".

אהרון לאפ, יהודי דתי בן 30 גר במונסי שבמדינת ניו יורק, בעל עסק לעיצוב מטבחים ואב לארבעה ילדים עומד לתרום לטלי את הכליה שלו. "אני לא יודע מי זו, אף פעם לא פגשתי אותה. אף פעם לא דיברתי איתה אני לא יודע עליה כלום. כל מה שאני יודע זה שהיא בן אדם והיא צריכה כליה זה הכול", אמר אהרון.

"עדיין לא הכרתי את התורם שהתחרט"

השדכן של ההשתלה הזאת ושל רבות אחרות הוא סם גולדמן, המקשר האמריקני של עמותת "מתנת חיים". בארץ עומד בראשה הרב ישעיהו הבר מושתל כליה בעצמו. סם נודד בין ישראל לארצות הברית בין החולים לתורמים. לפני שבע שנים סם התכוון לתרום כליה לחבר קרוב. לצערו הוא לא נמצא מתאים, אבל נמצא כשיר לתרומה. כשהבין שמבחינה רפואית הסיכון העיקרי הוא הניתוח - החליט בכל זאת לתרום.

"הכל התחיל המודעה שפורסמה בעיתון מקומי יהודי שקוראת לעזור לילדה מהארץ שצריכה השתלת כליה לעבור השתלת כליה ונענתי למודעה. עדיין לא הכרתי את התורם שהתחרט", שיתף סם.

עם השנים הוא התחיל לשדך עוד תרומה ועוד אחת. מפה לאוזן ודרך מודעות בעיתון הצטרפו עוד תורמים בהתנדבות. אחת מהן היא רייצ'ל רחי יהודייה אמידה ובכירה בבנק אמריקאי ובמקרה גם גיסתו של סם. הכלייה של רחי נמצאת עכשיו אצל תמי בת השבע מבני ברק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק