אילוסטרציה (צילום: AP)
הילדים נותחו בהרדמה | צילום: AP

אחת הפעילויות האהובות בזמן המונדיאל, היא לפצח גרעינים. גרעיני חמניות, גרעינים לבנים, גרעיני אבטיח - העיקר שיש במה להעסיק את הידיים, הפה והקיבה.

ד"ר איתי שביט, מנהל חדר המיון בבית החולים לילדים מאייר ברמב"ם, לא ישכח את המונדיאל הנוכחי עוד הרבה זמן. בתוך שבוע אחד הוא נדרש לטפל בשני ילדים, ילד בן שבע וילדה בת תשע, שניהם בלעו כמויות אדירות של גרעיני אבטיח. כתוצאה מכך נגרמה להם סתימת מעיים קשה.

"המקרה הראשון היה לפני שבוע, יום אחרי המשחק בין גרמניה לסרביה", מספר ד"ר שביט. "הוזעקתי לחדר המיון לטפל בילד שהגיע עם עצירות קשה. התברר שהוא אכל קרוב לקילו שלם של גרעיני אבטיח, אבל מרוב מתח במשחק , הוא שכח לפצח ובלע את הגרעינים כמו שהם".

והתוצאות קשות, תרתי משמע: "הדבר גרם לתופעה שנקראת 'אבני צואה' - גושים קשים של גרעינים לא מעוכלים שגורמים לסתימה כואבת ואין ברירה אלא להרדים את הסובלים מכך כדי לנקות את המעי", אמר ד"ר שביט.

הילדה התביישה לספר

ד"ר שביט לא האמין כשהיום, שבוע אחד בלבד אחרי המקרה הראשון, נקרא שוב לטפל בבעיה זהה - הפעם ילדה בת תשע שגם היא אכלה קרוב לקילו שלם של גרעיני אבטיח בלי לפצח אותם. "הילדה לא זכרה מתי בדיוק אכלה את הגרעינים", סיפר ד"ר שביט והמשיך: "לדעתי היא התביישה לספר, אבל התוצאה הייתה זהה - סתימה כואבת של המעיים וצורך בהרדמה".

איך אפשר להימנע מהמקרים האלה? כאן האחריות היא של ההורים - השגיחו על ילדיכם בזמן שהם מפצחים גרעינים, בין אם בזמן הצפייה במונדיאל ובין אם סתם כך. בכל מקרה, הדריכו אותם שלא לאכול את גרעיני האבטיח בשלמותם - ולפצח אותם קודם לכן.