ממחר - פחות סוכר. כוס משקה ענקית (צילום: AP)
סוף לכוסות הג'מבו? אילוסטרציה | צילום: AP

אם שותים - לא מגדילים: הצעת חוק חדשה של ראש השדולה לבריאות הילד בכנסת, ח"כ דני דנון, תאסור על מכירת שתייה ממותקת בכוס שגודלה עולה על 450 מיליליטר. כך דיווח הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

על פי נתונים שהוצגו לאחרונה בכנסת, אחד מכל ארבעה ישראלים סובל מהשמנת יתר, כשרבים מהם הם ילדים המרבים באכילת ממתקים ובשתייה מוגזמת של שתייה ממותקת ללא מודעות לסכנות.

מתמודד. סגן השר דנון (צילום: חדשות 2)
"יציל חיי אדם". ח"כ דני דנון | צילום: חדשות 2

הצעת החוק החדשה, שגובשה בהתייעצות עם רופאים ומומחים לתזונה, תאסור על מכירת כל סוגי המשקאות הקרים בכוסות גדולות, זאת למעט מיצים טבעיים, משקאות דיאט, תה קר ומשקאות על בסיס חלב. עם זאת, ההגבלה לא תחול על מכירת משקאות ברשתות השיווק.

אם החוק יאושר, הוא יחול על כל המסעדות, המזנונים, בתי הקולנוע, רשתות המזון המהיר, דוכנים ועוד. "החוק יהווה נשק שובר שוויון במלחמה בהשמנת יתר", אמר ח"כ דנון. "הוא יביא לאורח חיים בריא, יציל חיי אדם וישפר את איכות החיים של מאות אלפים בישראל". ההצעה תוצג היום בכנסת, אך כבר הספיקה לזכות בתמיכה של עשרות חברי כנסת מסיעות שונות.

ראש עיריית ניו יורק: "זה מה שהציבור רוצה"

רק לפני מספר ימים הודיע ראש עיריית ניו יורק מייקל בלומברג כי החל ממרס 2013 יאסור מכירת משקאות ממותקים ותוססים בכוסות ענק במסעדות, דוכני רחוב מגרשי ספורט ועוד. בלומברג הסביר כי התקנה באה כחלק מהמאבק בהשמנת יתר בעיר.

"השמנת היתר היא בעיה בקנה מידה לאומי וניו יורק מתכוונת לעשות משהו בעניין", הצהיר ראש העיר. "אני מאמין שזה מה שהציבור רוצה". דבריו של בלומברג הספיקו כבר לעורר סערה בקרב חברות בענף שטוענות כי ההצעה מסיחה את הדעת ממה שבאמת יש לעשות בתחום השמנת יתר בארה"ב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק