מבצע החיסונים נגד נגיף הפוליו יצא הבוקר (ב') לדרך: בתחנות טיפת חלב בדרום הארץ התחילו לחסן כ-150 אלף ילדים עד גיל 9 מ-66 יישובים, בין קריית גת למצפה רמון. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בשעה שמונה בבוקר, עם פתיחת תחנת טיפת חלב בקריית גת בה ביקרנו, כבר התייצבו יותר מ-20 משפחות. ביניהן משפחת נייאזוב – האב ארתור, בתו בת הארבע ושתי התאומות בנות השנתיים. "באנו להתחסן כי אני לא רוצה להסתכן", אמר נייאזוב. "לא צריך לקחת סיכונים מיותרים ואם מתחסנים אפשר להיות שקטים".

המיקוד יהיה בסניפי טיפות החלב
מתחסנים בקריית גת, הבוקר | צילום: רוני מרדכי

משפחת נייאזוב היא מהמשפחות הראשונות שמקבלות את החיסון במסגרת המבצע המיוחד של משרד הבריאות בדרום. "הגעתי לכאן איך שפתחו את התחנה, בשמונה בבוקר", אמר אב המשפחה. "ציפיתי שיהיו כאן יותר אנשים".

טיפות דרך הפה

את החיסון ניתן לקבל בטיפות החלב בדרום הארץ שיישארו פתוחות לאורך היום עד 20:00 בערב. רשימת היישובים המלאה מופיעה באתר משרד הבריאות, בפייסבוק ובמוקד קול הבריאות - *5400.

במשרד הבריאות מבהירים כי הסיכון בקבלת החיסון הוא אפסי וכי להורים אין סיבה לחשוש מפניו. במשרד קוראים להורים ללכת לחסן את ילדיהם. עם זאת, אין לחסן פגים, תינוקות וילדים שלא חוסנו קודם נגד פוליו בזריקה או ילדים שסובלים מחום או כאלה שיש בסביבתם אדם הסובל מליקוי כלשהו במערכת החיסונית.

החיסון נגד נגיף הפוליו שיינתן במסגרת המבצע ניתן בטיפות שבהן הנגיף המוחלש, זאת כדי להגן על מבוגרים שאינם מחוסנים. ילדים שבמשפחתם יש בעלי מערכת חיסונית מוחלשת לא יקבלו את החיסון מחשש שהוא יגרום בעצמו להתפרצות המחלה.

מבצע החיסונים צפוי להיערך כחודש ולהסתיים עד חגי תשרי, בתחילת ספטמבר. מטרתו לעצור את התפשטות הנגיף שנמצא בחודשים האחרונים במערכות הביוב בכמה מוקדים בדרום, אם כי עד כה לא ידוע על אף אדם שנדבק. במשרד הבריאות הדגישו כי אין מקום לבהלה מאחר ו-98% מאזרחי ישראל מחוסנים מפני נגיף הפוליו.

קריאה משרת הבריאות

במסיבת עיתונאים מיוחדת שערך אתמול משרד הבריאות קראה שרת הבריאות יעל גרמן לכלל ההורים בדרום לחסן את ילדיהם. "אני קוראת לכל ההורים לגשת לתחנות טיפות החלב ולחסן את ילדיהם נגד פוליו. אמנם לא נמצאו חולים במחלה בישראל, אבל כדי להתגונן מפניה - חשוב לצאת ולהתחסן", אמרה.

גרמן הוסיפה כי החל מהיום היא ובכירים במשרדה יעברו לעבוד מאזור הדרום על מנת לתת מענה מהיר ויעיל לכל בעיה במהלך מבצע החיסונים שיחל הבוקר. "בשלב הזה רק הילדים בטווח שבין קריית גת למצפה רמון יחוסנו. אנחנו עורכים בדיקות של כמה מקרים בודדים של נשאות נגיף הפוליו באזור המרכז, ואם יהיה צורך בכך - נחסן את כלל ילדי הארץ", הבהירה גרמן.

במשרד הבריאות הזמינו 300 אלף מנות חיסון נוספות, מעבר לאלה שהוקצו לילדי הדרום, למקרה שהמבצע יורחב לכל רחבי הארץ.

בהכנת הידיעה השתתף רוני מרדכי