מגיפת המלפפונים באירופה. זהירות (צילום: רויטרס)
מלפפונים נבדקים | צילום: רויטרס

מגפה עולמית? משרד הבריאות בישראל הוציא היום הודעה מיוחדת ובה הנחיות לאזרחים ישראלים השבים מגרמניה, שם מתו כבר 18 אנשים מהידבקות בחיידק האי-קולי שמופץ על ידי מלפפונים נגועים. בשוודיה מתה אישה אחת וברחבי אירופה מאושפזים אלפי אנשים. בעקבות המגפה, מפרסם הבוקר משרד הבריאות בישראל הנחיות מיוחדות לחוששים מהחיידק.

מה צריך לעשות מי שנוסע לגרמניה?

"ההתפרצות ממוקדת בגרמניה והמקרים שהופיעו במדינות אחרות התגלו בקרב אנשים שהגיעו מגרמניה", נמסר. "משרד הבריאות הגרמני הנחה את הציבור בארצו להימנע מצריכת ירקות טריים ולהקפיד על כללי ההיגיינה. לנוסעים לגרמניה מומלץ להקפיד על הוראה זו".

יש סיכוי שהמלפפונים המזוהמים יגיעו לישראל?

נציגי משרד הבריאות הישראלי, כך לפי ההודעה, נמצאים בקשר עם נציגי משרד הבריאות הגרמני. "תוצרת חקלאית המיובאת לישראל נבדקת באופן שוטף לנוכחות חיידקים מסוג אי-קולי ובימים אלו הבדיקות מבוצעות בהקפדה יתרה", נמסר לגבי האפשרות שתהיה התפרצות של הזיהום בישראל.

חזרתי מגרמניה - מה לעשות?

"אנשים שחזרו מגרמניה ב-10 הימים האחרונים וסובלים משלשולים מתבקשים לפנות לרופא המטפל", הנחו במשרד הבריאות.

מאיפה הגיעו המלפפונים הנגועים?

עיתון מקומי בצפון גרמניה מדווח כי לפחות 17 מהחולים בחיידק ביקרו במסעדה בשם "מרתף תפוחי האדמה" ("קרטופל קלר" בגרמנית), בעיר לובק הגרמנית, בין התאריכים 12 ל-14 במאי. בין הנפגעים מהחיידק, שמונה תיירות שהגיעו במסגרת טיול קבוצתי ושמונה נשים נוספות מרחבי גרמניה.

הרשות הלאומית למניעת מחלות בגרמניה פתחה בחקירה במסעדה, במטרה לברר מה הגורם שהוביל להתפשטות החיידק בקרב לקוחות לקוחותיה, אם כי ברור שבעלי המסעדה אינם אשמים - אלא ספק הירקות שלהם.

על פי החשדות הראשוניים, מקור החיידק היה בספרד ולכן אסרו בשבוע האחרון על רכישת ירקות המיובאים משם. עם זאת, חקירה מאוחרת יותר גילתה שרמת החיידקים במלפפונים הספרדים לא הייתה כה גדולה כדי להיות מקור המגפה הקטלנית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק