כך נראה השלג בירושלים ב-2013
"להציל, לפתוח צירים ולהיערך לשיטפונות" | צילום: פלאש 90, מיטל כהן, חדשות

בעוד אלפי אזרחים נצורים בשל השלג, והמונים נותרו ללא חשמל, קיים היום (ש') ראש הממשלה בנימין נתניהו הערכת מצב טלפונית כדי לטפל בנזקים ולהיערך לבאות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה הגדיר בפני הגורמים השונים שלוש משימות מרכזיות: הראשונה היא הצלת חיים, תוך עדיפות לאיתור יזום של קשישים הזקוקים לטיפול.

בנוסף קרא נתניהו לדאוג לפתיחת הצירים, לכל המקומות שעדיין לא מחוברים לחשמל. משימה נוספת שהונחה על הפרק - היא היערכות לשיטפונות, שצפויים להתחיל בקרוב, בעקבות המשקעים הרבים.

בשיחה לקחו חלק השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שר התשתיות סילבן שלום, שר הרווחה מאיר כהן, הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, מפכ"ל המשטרה דנינו ויו"ר חברת החשמל רון-טל.

ראש הממשלה ציין במהלך הערכת המצב את חשיבות התיאום בין כלל הגורמים, וביקש למסור את הערכתו לצוותים שעובדים במזג האוויר הסוער.

רה
רה"מ נתניהו, ארכיון | צילום: לע"מ

רכבות ייצאו מירושלים לתל אביב

מוקדם יותר היום, הנחה שר התחבורה ישראל כץ את מנכ"ל רכבת ישראל לתגבר את מספר הרכבות בשעות אחר הצהריים. רכבת נוספת תצא מירושלים לתל אביב בשעה 16:00, והנסיעה בה תהיה ללא תשלום. באותה השעה יקיים השר הערכת מצב עם כלל הגורמים במוקד החירום של חברת נתיבי ישראל.

רכבת נוספת - היום ב-16:00
רכבת נוספת - היום ב-16:00 | צילום: פייסבוק רכבת ישראל

בהתאם לסיכום של שר התחבורה עם הרמטכ״ל בני גנץ, עבדו במהלך כל הלילה יותר מ-40 כלים כבדים של חברת "נתיבי ישראל" ופיקוד העורף על פינוי כביש מס' 1 משלג. הכביש פנוי, אבל סגור לתנועה בהתאם להנחיית המשטרה.

צוותים של "נתיבי ישראל" נשלחו הבוקר גם למועצת מרום הגליל, ליד צפת, כדי לפנות צירים עמוסים בשלג ולסייע בחיבור החשמל ליישובים המנותקים.

צוותי עבודה של הרכבת הקלה בירושלים יצאו לתקן תשתיות שניזוקו בסופה כדי לאפשר לרכבת הקלה לפעול באופן חלקי החל מהערב, ובאופן מלא ממחר בבוקר.

לפי התחזית, צפויה החמרה במצב הכבישים לאחר דעיכת הסופה, בגלל הצטברות קרח וסכנה לשיטפונות, והנסיעה עלולה להיות מסוכנת מאוד.

נערכים לחסימות. ארכיון
סכנה לשיטפונות בהמשך. כביש מס' 1, אתמול | צילום: חדשות 2

מיכליות דלק וסולר הועברו בשעות הלילה לירושלים ולצפון

ממשרד הביטחון נמסר היום כי במהלך הלילה נשלחו כלים כבדים רבים, ציוד ומזון, לכוחות הפועלים בשלג באזור ירושלים ובצפון, על פי דרישה של המשטרה והמשרד לביטחון הפנים. למעלה מ-30 כלים כבדים, טרקטורים, שופלים, דחפורים, משאיות מפזרות מלח וגנרטורים, הוזרמו לכבישים סביב ירושלים וצפת.

במקביל הועברו מיכליות דלק וסולר לידי המשטרה כדי לסייע למקומות המנותקים מחשמל. צוותים של משרד הביטחון ממשיכים וימשיכו להעניק סיוע לכוחות הפועלים ככל שיידרש.