תינוקת שרדה 12 שעות במקרר גופות. ארכיון (צילום: רויטרס)
מתה מסיבוך של לידת ואקום. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

תינוקת שנולדה בסוף השבוע בריאה בבית החולים ברזילי מתה לאחר שש שעות בלבד - ככל הנראה בעקבות סיבוך שגרם לה לדימום מוחי.

ביום חמישי האחרון הגיעה לבית החולים באשקלון אישה הרה, בת 25 מקריית גת, כשהיא בצירים לקראת לידה. היא עברה שלושה ניסיונות ללידת ואקום שלא צלחו. רק אחרי 27 שעות של צירים ללא פתיחה, ושני זירוזים, החלו את תהליך הלידה בברזילי.

למרות הקשיים הרבים בלידה, בסופו של דבר נולדה תינוקת בריאה ושלמה. אלא ש-6 שעות בלבד לאחר הלידה, נפטרה התינוקת במפתיע. הסיבה היא ככל הנראה דימום מוחי שנגרם בעקבות סיבוך מהלידה הקשה. משרד הבריאות הקים ועדת בדיקה שתחקור את המוות הטרגי ותנסה להבין אם החלטות הרופאים היו שגויות.

מבית החולים ברזילי נמסר בתגובה: "צוות המחלקה לנשים ומיילדות והנהלת המרכז הרפואי ברזילי משתתפים בצער המשפחה. הלידה נוהלה על ידי צוות מיומן שכלל רופא בכיר ועל פי הכללים המקובלים. התרחש סיבוך נדיר של לידת ואקום אשר בעקבותיו נפטר העובר".

האם מדובר ברשלנות רפואית?

אירוע דומה של מוות בלידה התרחש בחודש אוגוסט השנה בבית החולים בנהריה. בני הזוג אזולאי הגיעו בשבוע ה-40 להריונה של האישה, לבית החולים בנהריה. "ביום שבת מיכל התאשפזה בבית החולים לאחר ירידת מים", סיפר עופר הפועל בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט. "אשתי הייתה בשבוע ה-40 להיריון שהיה עד אז תקין לחלוטין וקיבלו אותנו במיון נשים".

אבל בהמשך הדברים הסתבכו. "ב-11 בלילה מיכל חשה במצוקה עוברית והתלוננה בפני הצוות הרפואי", משחזר עופר את ההתרחשות הרשלנית, לטענתו, של צוות בית החולים בנהריה. "רק בחמש וחצי בבוקר הורידו אותה לחדר הלידה ורק אז היא חוברה למוניטור - שם התגלה כי לעובר אין דופק. לאחר מכן המיילדת קראה לרופא התורן שהגיע רק אחרי 40 דקות כדי לקבוע את מוות העובר. הרופא האחראי הגיע כעבור 20 דקות נוספות. כל התהליך היה רשלנות אחת גדולה", הוסיף האב בכאב.

"התינוקת נפטרה עקב קשר של חבל הטבור סביב צווארה, דבר שהיה יכול להימנע אם רק היו בודקים קודם - והם יודעים את זה. הצוות מנסה להימנע מלדבר איתנו, אין לנו הסברים, הם טוענים שזאת תאונה, אבל זה היה הריון שלישי תקין".

מתה הפגה ש"חזרה לחיים" - מה מגלה הדוח הרפואי?