סימני נפט בחופי מפרץ מקסיקו, ואלה אינם סימנים טובים. אלה כתמים של טינופת שנסחפו מאסדת קידוח, שהתפוצצה לפני שבוע בלב ים וכל הנסיונות לתחום את הדליפה - כשלו.

הסכנה ברורה ומיידית לשמורות הטבע לחופי לואיזיאנה, ולעופות המים שנוצותיהם ספוגות זפת. זה אזור מוקף ביצות ולכן קשה מאוד להגן עליו ולהציל אותו.

"חברת הנפט היא בסופו של דבר האחראית על-פי החוק לתשלום העלויות של פעולות ההצלה והניקוי, אבל אנחנו בהחלט מוכנים למלא את המחויבויות שלנו כלפי כל אחת מן הקהילות שנפגעו", אמר נשיא ארה"ב ברק אובמה שיגיע לאזור האסון מחר.

אובמה כועס ובצדק - חברת הקידוח BP טענה רק לפני כמה חודשים כי הסיכוי לפיצוץ כזה הוא אפסי. גם כשקרה האסון ו-11 מעובדיה נספו בלב ים, לא עשתה מספיק כדי להכיל את הדליפה. כשמשמר החופים נכנס לתמונה זה כבר היה מאוחר מדי.

5,000 חביות נפט נשפכות לים מדי יום

הפעילה למען איכות הסביבה ג'קי סאביץ' אמרה, כי "אנחנו במצב גרוע בכל מקרה: אף אחת מהאופציות שלנו אינה טובה. אין שום דרך טובה לטיפול בדליפה מסוג כזה, ולכן לא היה צריך לקדוח שם מלכתחילה. בעוד שלושה שבועות או שלושה חודשים נאמר שמדובר בדליפת הנפט הגדולה ביותר במימי ארה"ב מאז ומעולם.

והנה האסון במספרים: נפט בכמות של 5,000 חביות מתפרץ למים מדי יום וצף לכיוון ניו אורלינס. כשכך נראית התפשטות הכתם, האסון עשוי להיות גדול יותר מהמיכלית שצבעה את אלסקה בכתם שחור בשנות ה-80'. הלב יוצא אל בעלי החיים המסכנים, והקורמורנים - כרגיל, משלמים ראשונים את המחיר.