דב, בן 66, היה אדם בריא וחזק עד לפני שנתיים וחצי. עקיצת יתוש שינתה את חייו: הוא נדבק בווירוס קדחת הנילוס המערבי ונותר נכה סיעודי - אפילו לנשום בכוחות עצמו הוא לא מסוגל לאורך זמן.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

לדב ולקרוביו אין בכלל ספק שהוא נעקץ ונדבק במחלה במסגרת עבודתו. במשך שנים רבות עבד כרכז הדברות של חרקים במשרד החקלאות. במסגרת עבודתו פיקח על ריסוס והדברה של מקורות מים - מקומות בהם ישנם ריכוזים גדולים של זבובים ויתושים. "הוא מסתובב בפרדסים, הוא מסתובב בשדות, הוא מסתובב בנחלים, הוא מסתובב בהכל", אומר בנו, טל ניר.

מטבע הדברים, במשך השנים נעקץ דב עשרות פעמים על ידי חרקים מסוגים שונים במהלך עבודתו, אך לתדהמתו - כשתבע מביטוח לאומי להכיר במחלתו כתאונת עבודה, ענו לו את התשובה הבאה: "לא הוכח כי התאונה אירעה תוך כדי ועקב עבודתו של התובע (כלומר דב), אשר גרמו למחלתו".

"אף אחד לא רוצה לקחת אחריות"

עקיצת יתוש ששינתה חיים (צילום: חדשות 2)
עקיצת יתוש ששינתה חיים | צילום: חדשות 2

"מדובר פה בהתנהלות שערורייתית במיוחד. את המוסד לביטוח לאומי אנחנו כבר מכירים, אבל כאן זה כבר באמת עבר את הגבול. אני מקבל הרבה דחיות של המוסד לביטוח לאומי על תאונות עבודה של אנשים. המקרה הזה הפתיע גם אותי", אומר עורך דין דוד פייל, פרקליטו של דב.

דב נשלח מטעם משרד החקלאות, כלומר המדינה, להדביר מזיקים שמעבירים מחלות. הדבר דומה לכבאי שנכווה מאש במסגרת עבודתו, והמדינה תזנח אותו בטענה שאולי בכלל נפצע כי שיחק בביתו עם גפרורים. "זה שאף אחד לא רוצה לקחת אחריות זה עצוב מבחינת איך שאתה מסתכל על המדינה שלך. ברמה האישית שלנו זה קשה", אומרת בתו מורן בדמעות.

מביטוח לאומי נמסר בתגובה: "תביעתו של דב נבדקה ע"י רופאי הלשכה הרפואית ולא הוכח שיש קשר סיבתי בין עבודתו לבין המחלה. העניין מתברר בבית הדין האזורי ושם יתייחסו לעניין ביתר פירוט".