הארבה ממשיך לפשוט על הנגב: נחיל ארבה בעל מיליוני פריטים נכנס בשעות הצהריים מסיני למערב הנגב, והמוני פריטים נצפו בשמי הדרום, באזור ניצנה. הלהקה הגדולה המשיכה מזרחה והתפשטה מעל מספר אזורים בנגב. נכון לשעה זו, מומחים מעריכים כי הנזק שייגרם לחקלאות צפוי להיות בשווי של מאות אלפי שקלים ואולי אף יותר מכך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מאורגנים היטב באזורנו", אמר בריאיון לחדשות 2 באינטרנט יעקב מוסקוביץ', מנהל מחקר ופיתוח חקלאי במועצה האזורית רמת נגב. "אין אצלנו כמעט שטחים פתוחים, כך שאין בעיה. בשעות הבוקר והצהרים, החגבים היו גבוהים, ולא ירדו אל פני השטח, אבל בשעות אחר-הצהרים הם התחילו לרדת ולהתקרב לקרקע. לפי מה שאנחנו רואים הם נמשכים לצמחייה הטבעית, בעיקר לשיחים שנמצאים מחוץ לשטחים החקלאיים", תיאר.

משרד החקלאות אישר מוקדם יותר כי נחיל גדול של מיליוני פריטי ארבה עבר את הגבול דרך קדש ברנע ונמצא בשמי הדרום. משרד החקלאות מעלה כעת לאוויר מטוס תצפית כדי למפות את מיקום הלהקה. לאחר מיפוי האזור בו ינחת הארבה, ירוסס האזור, ככל הנראה מהאוויר.

ראש המועצה האזורית רמת הנגב, שמוליק ריפמן, דרש מוקדם יותר כי מטוסי הריסוס יוזנקו. "אין לי ספק שניתן למנוע מהארבה להשמיד שטחי חקלאות ירוקים", ציין ריפמן, "אך צריך לעבוד במהירות ובהחלטיות כדי למנוע נזקים".

בחגבים פושטים על הדרום, היום (צילום: חדשות 2)
בחגבים פושטים על הדרום, היום | צילום: חדשות 2

לא מזיק לבני אדם, הרסני לחקלאות

הארבה גורם לנזק רב ואוכל כל יום מזון בכמות השווה למשקלו. תפוצת הארבה נרחבת, קרוב ל-30 מיליון קמ"ר ב-60 מדינות, ומספר הבוגרים יכול לנוע מ-40 ועד 80 מיליון בלהקה על כל קמ"ר

גם בצפון ובמרכז ניצפו אתמול נחילי ארבה, אך מספרם קטן. לשם השוואה, נחיל ארבה גדול יכול להכיל רבבות חגבים, בעוד שהכמויות שעליהן דווח בארץ קטנות בהרבה - רק מאות בודדות.

החגבים הגיעו גם לצפון

הארבה הגיע גם לנהלל שבצפון (צילום: חדשות 2)
הארבה הגיע גם לנהלל שבצפון | צילום: חדשות 2

למרות המראות המדאיגים יש לציין כי הנחילים אינם מסוכנים כלל לבני אדם - אלא רק לגידולים החקלאיים ויחד עם זאת, הכמות הנוכחית אינה גורמת כל נזק, לפי שעה, כל נזק. נוסף על כך, במשרד החקלאות עדיין נרשמת דריכות גבוהה, בעיקר ביממה הקרובה. לדברי גורמים במשרד, אם יהיה גידול במספר הנחילים שיגיעו לארץ - יוזנקו מספר מטוסי ריסוס עם אור ראשון כדי לבצע הדברה.

במידה ונתקלתם בנחילי החגבים, התקשרו ל"קו הארבה" במשרד החקלאות: 03-9681500, בין השעות 07:30-19:00.