לא מוכנים להגיע לבסיס הזה. בא"ח נח"ל בערד (צילום: חדשות2)
בני הגרעין לא מוכנים להגיע לבסיס הזה | צילום: חדשות2

"כל עוד קיים חשש, ולו הקטן ביותר, לסיכון בריאותנו מעצם השהייה בבסיס בתל ערד, נבקשכם להעביר את תהליך ההכשרה שלנו למקום אחר או למצוא פתרון חילופי לבעיה" -  כך דורשים בני גרעין הנח"ל, העתידים לשרת בבסיס בתל ערד, במכתב ששלחו לרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי.

בני גרעיני הנח"ל שיתגייסו בחודש מרס הקרוב יצאו במכתב נגד גיוסם והכשרתם שצפויה להיערך בבסיס הטירונים בתל ערד, בסיס בו נחשפו בתחקיר חדשות 2 מקרי תחלואה רבים של חיילים אשר לקו בסרטן.

לאחר פרק משימה בו מתנדבים בני הגרעין בפרוייקטים שנועדו לסייע לקהילה ולחינוך, עתה הם עתידים להתגייס לשירות פעיל חטיבת הנח"ל. לרמטכ"ל הם כתבו כי הם מוכנים להקריב את חייהם על הגנת המדינה, אך לא מוכנים כי המערכת תזלזל בבריאותם.

"ברור לנו כי בשירות קרבי כרוך סיכון חיינו למען הגנה על ביטחון המדינה ואנו מוכנים לו", נכתב לרמטכ"ל, "עם זאת, לא נסכים לשרת במקום שמסכן את בריאותנו, לא נרצה להצטרף למערכת הצבאית בידיעה שהיא מתעלמת מהסיכון הקיים בשהייתנו בבסיס וכאשר אנו חוששים שלא תיקח אחריות במידה ומשהו יקרה לנו".

לפני כחודשיים פורסם לראשונה בחדשות 2 כי מספר יוצא דופן של אזרחים אשר שירתו בעברם בבסיס האימונים החיילי הממוקם בתל ערד, לקו במהלך השנים במחלת הסרטן. נוסף על כך, נמצא כי בעיר ערד וסביבתה קיים אחוז תחלואה בסרטן הגבוה בהרבה מהממוצע הארצי. ממחקרים שערכו ארגוני סביבה שונים עולה כי קיימת סבירות גבוהה לקשר בין מיקום הבסיס לבין אחוז התחלואה הגבוה בקרב בוגרי הנח"ל. "אי לכך, לא ניתן להתעלם מהעובדה שקיים חשש לבריאותם של החיילים השוהים בבסיס בימים אלה ובעתיד", כתבו בני הגרעין.

המכותבים על המכתב, בני מחזור ש"ג, מדגישים אין הם מעוניינים לפגוע בצבא, אך הם מבקשים לדעת "שכפי שאנחנו נהיה נאמנים למערכת, כך תהיה המערכת נאמנה לנו". לדבריהם, זכותם הטבעית לדרוש את בריאותם, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר באנשים המוכנים להקריב עצמם למען המדינה.