כמה זמן צריך אדם לחכות כדי לעבור ניתוח פשוט ושיגרתי בבתי החולים הציבוריים? התשובה נמדדת לא בחודשים, אלא בשנים. הסיבה למצב, בין השאר, קשורה להעדפתם של בתי החולים להתמקד בניתוחים המורכבים יותר - שמכניסים יותר כסף.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ניסיון שערכנו לקבוע ניתוח שקדים פשוט לילדה בת 4 העלה תוצאות מדאיגות. בבית החולים סורוקה בבאר שבע נענינו כי "אם מפנים אותה דרך המחלקה רגיל מדובר בשנה, שנתיים, שלוש". בבית החולים תל השומר דיברו על המתנה של שנה וחצי לניתוח, וכך גם בבית החולים פוריה בטבריה.

"מנתחים שישה ילדים בחודש בלבד", הסבירו לנו במוקד זימון התורים בתל השומר, "אלא אם כן מישהו יורד מהניתוחים או שמבטלים". לשאלה למה עורכים כל כך מעט ניתוחים נענינו: "זו החלטה של בית החולים".

כשניסינו לקבוע תור לניתוח לכריתת כיס מרה, באותו מוקד, הסכימו לקבוע לנו תור כבר בחודש יוני. "בחודש הבא?" שאלנו בפליאה, "כן" הייתה התשובה מהצד השני. "ממש זריז", המשכנו להיות מופתעים ושאלנו: "זה תלוי בסוג הניתוח?". התשובה מהצד השני אישרה את השערתנו: "ברור, איזו שאלה".

"המתנה כזו עלולה לגרום לדום נשימה"

ההסבר למהירות פשוט. מבקר המדינה התריע כבר לפני שנים כי התורים לניתוחים מושפעים ממידת הרווחיות שלהם לבתי החולים. לניתוח להסרת שקדים אצל ילד יקבל בית החולים 4,000 שקלים בלבד מקופת החולים, אבל ניתוח כיס מרה הוא רווחי יותר - 16 אלף שקלים.

בית חולים, אשפוז (צילום: חדשות 2)
"משך זמן שהוא שערורייה". אילוסטרציה | צילום: חדשות 2

"אי אפשר לקבל דבר כזה, משך זמן כזה הוא לא רק בלתי סביר הוא שערורייה", אמר מנכ"ל המועצה לשלום הילד, ד"ר יצחק קדמן. רופא מומחה לניתוחי אף אוזן גרון, ד"ר ארז ברנדט הסביר כי המתנה כה ממושכת עלולה לגרום נזק לילדים. "זה עלול לגרום בעיות בהתפתחות, בעיות של דום נשימה בשינה, יש מחקרים שמראים שילדים כאלה אלימים יותר ויש אפילו הפרעות קוגניטיביות".

תגובות בתי החולים

מבית החולים תל השומר נמסר בתגובה: "אין כל הנחיית הנהלה בקשר להגבלת מספר ניתוחי השקדים של ילדים, ותמחור ניתוחי אף אוזן וגרון אינו מהווה פרמטר בקביעת לוחות הניתוחים של המחלקה". לדבריהם, כאשר ניתוח שקדים מוגדר כדחוף - הוא מתבצע בלוחות זמנים קצרים המתאימים לרמת הדחיפות הרפואית.

בבית החולים "סורוקה" אמרו: "אנו שוללים מכל וכל את הטענה לקשר בין כדאיות ביצוע ניתוח ורווחיותו לאורך התור". בסורוקה מסבירים כי השיקול היחידי לביצוע ניתוח הוא רפואי בלבד. "זמן ההמתנה לניתוח שקדים לילדים בסורוקה, התקצר משמעותית שכן ניתוחים אלה מתבצעים גם בשעות הבוקר וגם בשעות אחר הצהריים". ציינו.

בבית החולים פוריה סיפרו כי עדיין ישנם תורים ארוכים לחלק מהניתוחים אך, לטענתם, אין קשר בין תמחור הניתוח לרשימת ההמתנה. "הבעיה נעוצה בצוואר הבקבוק אשר נוצר עקב מספר מועט של חדרי הניתוח העומד לרשות בית החולים".