צפו בסיפורים המעניינים של 20.9 לאורך השנים (צילום: אילוסטרציה, חדשות)
"קדחת הנילוס התגלתה ביתושים בשומרון, איל | צילום: אילוסטרציה, חדשות

יתושים נגועים בנגיף קדחת הנילוס המערבי התגלו במערב השומרון ובסביבת העיר אילת, כך הזהיר היום (ראשון) המשרד להגנת הסביבה. בבדיקות שגרתיות שקיים המשרד בשבוע האחרון התגלו היתושים הנושאים את הנגיף ליד מסוף הגבול הירדני וכן סמוך ליישוב ברוכין בשומרון.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בעקבות הממצאים, קורא המשרד להגנת הסביבה לכלל הציבור ולתושבים באזורים אלו לפעול להפחתת כמות היתושים על ידי ייבוש מקורות מים בחצרות, בגגות ובמקלטים ולהודיע לרשות המקומית על כל מפגע יתושים בשטח הציבורי. כמו כן, אנשי המשרד ממליצים לציבור להתגונן מעקיצות יתושים על ידי התקנת רשתות בחלונות הבתים ומריחת תכשירים דוחי יתושים.

היתושים הנגועים אותרו במסגרת הבדיקה שקיימו מומחי האגף לבקרת חומרי הדברה ומזיקים במשרד להגנת הסביבה. הבדיקות בוצעו בשיתוף מעבדות משרד הבריאות ועם קבלת תוצאות המעבדה עדכן המשרד להגנת הסביבה את הרשויות המקומיות הרלוונטיות בממצאים.

תוצאות הניסוי שנכשל. ידו של סנדרס (צילום: טוויטר)
"לפעול להפחתת מס' היתושים" | צילום: טוויטר

 

בעקבות תוצאות הבדיקה המשרד הנחה להרחיב את היקף הפיקוח וההדברה של היתושים באזור, כדי להפחית ככל האפשר את הסיכוי להדבקת התושבים בנגיף. מחלת קדחת הנילוס המערבי נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, המועבר לבני אדם על ידי יתושים נגועים.

במקרים בהם מתפתחת מחלה אצל בני אדם, היא קלה ובאה לידי ביטוי לרוב בחום, כאבי ראש ושרירים. עם זאת, לטענת הגורמים המקצועיים במשרד, בחלק קטן המקרים עלולה המחלה להסתבך ולגרום לדלקת במוח ואף למוות. מאחר ולא קיים חיסון למחלה, טיפול במפגעי יתושים הוא האמצעי המרכזי למניעת העברת המחלה לבני אדם.