מותה של השחקנית בריטני מרפי עורר גל שמועות, לפיו היא ערבבה תרופות מרשם ומתה ממנת יתר. לאחר חמישה חודשים הגיע מותו של בעלה סיימון מונג'אק, והעלה חשד שהתעלל בה ודחף אותה לקחת את התרופות, אלא שחקירה מעמיקה מגלה שהסיבה האמיתית למותם של השניים היא פטריה בתוך הבית, שגרמה לדלקת ריאות קשה.

"הפטריות המסוכנות נפוצות בכל מקום וכולנו נושמים אותם גם כרגע", הסביר פרופ' עמיר שרון מהמחלקה למדעי הטבע באוניברסיטת תל אביב בראיון לערוץ החדשות, "הכל שאלה של מינון. כשנושמים אותן בכמויות גדולות, החומרים שהם מפיצות עלולים לגרום לתופעות לוואי כמו כאבי ראש, בחילות וכדומה".

לדברי פרופ' שרון, למרות התכונות הקטלניות של הפטרייה, אין סיבה לדאגה, כיוון שעובש הוא סוג של פטרייה, ורובן הן פטריות טובות. הבעיה היא עם אותו עובש שגדל במקום נסתר. "חלק מהסוגים של עובש כזה יכול לגרום נזק לריאות שלנו ובמקרים מסוימים גם למוות", ציין. "עובש מסוג זה נפוץ במקומות שיש בהם רטיבות ולחות ללא אוורור".

איך תמנעו מסכנת העובש?

כדי לא להגיע למצב מסוכן כמו זה שהיה קיים בביתם של מרפי ומונג'אק צריך בעיקר להיות עירניים ולשמור על היגיינה ביתית. "אם אתם גרים בבית שבו כל דיירי הבית מפתחים את אותן תופעות לוואי, כדאי להיות ערים לנושא הזה", מסביר פרופ' ששרון.

"העובשים המסוכנים יותר הם אלו שמופיעים בצבע שחור או ירוק. ההמלצה שלי היא לטפל בכל הופעה של עובש בעזרת חומרי ניקוי. אין צורך לחטא", הסביר המומחה, "אם זה התפשט על משטח גדול כדאי להזמין מומחה שיטפל בזה. חשוב לציין שעדיין לא הוכיחו שזו הייתה סיבת המוות, ואני מניח שזה ייקח עוד זמן עד שיוכיחו את זה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים מסביב לעולם? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק