אח בחדר ניתוח. ארכיון
תובע: כרתו לי בטעות ריאה. אילוסטרציה | צילום: רויטרס

תושב תל אביב כבן 60 שהחל לחוש ברע החליט ללכת לבדיקת סי-טי, בה התגלה "גוש ממאיר" בריאה הימנית שלו. בניתוח בהול נכרת חלק מריאתו כדי להציל את חייו, אלא שאז התגלה כי הגוש כלל לא היה נגוע בסרטן. את הידיעה מביא הבוקר העיתון "ידיעות אחרונות".

הכל החל לפני כשנתיים, אז שהה איש העסקים באיטליה והחל לחוש כאבים בחזה. עם שובו לארץ, פנה האיש ישירות למנהל מחלקת ניתוחי ריאות במרכז הרפואי "רבין", שבחן את הממצאים וקבע לטענת החולה כי יש לו גידול סרטני ממאיר בריאה ויש לכרות אותה באופן בהול.

מנהל המחלקה אף הציע לאיש שינותח למחרת כבר למחרת, אך זה ביקש יום נוסף כדי לעדכן את אשתו. לבסוף בוצע הניתוח יומיים אחרי הבדיקה הראשונה, והאונה העליונה של ריאתו נכרתה והועברה לבדיקה פתולוגית. אבל אז גילו הרופאים למטופל: הריאה כלל לא הייתה נגועה בגידול סרטני, ומדובר בגוש שפיר ולא ממאיר.

"הגעתי עם מחלה קלה ויצאתי עם נזקים קשים"

איש העסקים הגיש תביעה נגד המנתח לבית משפט השלום בת"א וטען בה כי הניתוח בוצע בחיפזון ומבלי לערוך בירור מעמיק. בנוסף, צורפה לתביעה חוות דעתו של הפרופסור לאונקולוגיה נטליו וולך שקבע כי לפני הניתוח היה צורך לבצע ביופסיה מהריאה, שהייתה מגלה כי לא מדובר בסרטן. פרקליטיו של החולה העלו את האפשרות שהוא סבל מדלקת ריאות בלבד.

"הגעתי לבדיקה עם מחלה שלא מסכנת את חיי ויצאתי מהניתוח המיותר עם נזקים קשים", טען האיש שסובל עד היום מכאבים בכתף, בחזה ומתחושה של חוסר אוויר כתוצאה מהניתוח.

הכירורג אמר בתגובה כי בבדיקת הסי-טי שהביא החולה נקבע שמדובר בגידול סרטני וכי המראה הקליני של הגוש היה כשל גידול ממאיר. עוד מסר כי בשל מיקומו של הממצא, לא ניתן היה לבצע ביופסיה וכי לחולה לא היו כלל תסמינים של דלקת ריאות, כמו חום או שיעול.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק