פנטה מהרטו,  מתה לאחר ניתוח קיסרי (צילום: חדשות 2)
המנוחה פנטה מהרטו | צילום: חדשות 2

משפחתה של פנטה מהרטו בת ה-25 שנפטרה אתמול לאחר שעברה ניתוח קיסרי, מסרבים לקבל את המוות המיותר ומפנים אצבע מאשימה לבית החולים הלל יפה. "פנטה התלוננה על כאבים בבטן ונתנו לה אקמול", אמר בן זוגה גדי נברטו שמתקשה להבין כיצד ניתוח פשוט הסתיים במוות.

עיתון הארץ מפרסם הבוקר כי גדי ופנטה היו אמורים להתחתן בקרוב, אך בשל מות סבתה של פנטה החליטו בני הזוג לדחות את החתונה. עכשיו, מתאבלת המשפחה בגבעת אולגה גם על מותה הטרגי של הצעירה.

בני המשפחה ממשיכים לטעון כי פנטה לא קיבלה טיפול ראוי בבית החולים והם לא מסתפקים בוועדה שהקים משרד הבריאות לבחינת המקרה. קרוביה של פנטה דורשים שגופתה תישלח לנתיחה ל"קביעת סיבת המוות האמיתית".

"הרופא אמר שייתכן ששיעול גרם לדימום"

נאסלום מהרטו, אמה של המנוחה, סיפרה כי כשגילתה שבתה איבדה את ההכרה היא צעקה לעזרה והורפאים שהגיעו והחלו לטפל בה אמרו לה שיש לה דימום פנימי. "כששאלתי מה קרה, הם אמרו שיכול להיות שהיא השתעלה ונקרע לה וריד בתוך הבטן שגרם לה לדמם", משחזרת האם האבלה.

ביום חמישי אושפזה מהרטו בבית החולים הלל יפה בחדרה ללידה בניתוח קיסרי. מבית החולים נמסר כי הניוח עבר בהצלחה וכי המאושפזת דיווחה כי חשה בטוב. אולם, במהלך סוף השבוע מצבה הידרדר והיא איבדה את ההכרה באופן חלקי, וכעבור כמה שעות, כאמור, נפטרה. "לצערנו, כל מאמצי הצוות להציל את היולדת עלו בתוהו", הודיעו היום בבית החולים. "אנו משתתפים בצערה של המשפחה".

"הצעירה הגיעה למרכז הרפואי, לאחר שנקבע עבורה תאריך לביצוע ניתוח קיסרי", אמרו אתמול בבית החולים. "הניתוח בוצע בהצלחה על ידי רופא בכיר במחלקה, ולאחריו הועברה היולדת להשגחה במחלקת היולדות בקרבת תחנת האחיות, כמקובל". אולם כאן, כך נראה, משהו השתבש.

בבית החולים אמרו כי בהתאם לנהלים הקפדניים, התבצעו אחת לשעה וחצי עד שעתיים ביקורות ליולדת על ידי אנשי צוות המחלקה. "לאורך כל הביקורת היא דיווחה כי היא מרגישה בטוב, למעט כאבים שהיו תוצר נלווה של הניתוח. לא נצפו סימנים חריגים כלשהם". בעקבות מצבה המשתפר של היולדת, עזבה אותה אמה ושבה לביתה על מנת לנוח. "הבת לא התלוננה על כאבים מיוחדים", הדגישה האם בפי הצוות הרפואי.

המקרה דווח למשרד הבריאות

אולם בביקורת הבאה שנערכה לצעירה, בשעה חמש וחצי בבוקר, זוהתה היולדת שוכבת במיטתה שלא בהכרה. "צוות החייאה הוזמן מיד והאישה הובהלה לחדר ניתוח, שם נתגלה שטף דם בבטנה", סיפרו בבית החולים. "היא נותחה על ידי מנהל המחלקה ומנהל יחידת הטראומה. לאחר הניתוח מצבה התייצב והיא הועברה במצב קשה מאוד לטיפול נמרץ כללי".

במהלך הניתוח קיבלה האישה מנות דם רבות ותרופות מיוחדת נוגדת קרישה, בשל איבוד הדם הרב במהלך הניתוח. "למרות מאמצי הצוות, מצבה של האישה מוסיף להיות קשה ונשקפת סכנה לחייה", אמרו הערב בבית החולים.

עם זאת, עדיין לא ברורה הסיבה להידרדרות הפתאומית במצבה של האישה אך הדבר נבדק. "ההשערה היא שככל הנראה מדובר בסיבוך אפשרי הכרוך בניתוח קיסרי", אמרו בבית החולים.