לראשונה מאז חשיפת שימור הרקמות וחלקי הגופות, מגיבה הנהלת המכון לרפואה משפטית באבו-כביר על הפרשה המטלטלת. כאן בחדשות 2 באינטרנט העברנו שידור ישיר מהאירוע.

הפרשה נחשפה בדצמבר האחרון ב"ידיעות אחרונות". תחקיר שערך העיתון העלה כי בצנצנות המוחזקות במרכז הפתולוגי נשמרו דגימות, רקמות וחלקי איברים מגופותיהם של אלפי נפטרים - בהם גם אנשים מוכרים דוגמת שוש עטרי, דודו טופז ורפאל איתן.

לפני כחודש הוחלט במכון הפתולוגי לאמץ תכנית שמטרתה - יידוע הציבור על הימצאותם של חלקי הגופות במכון, וקבורתם בהליך מסודר. היא מורכבת מארבעה שלבים:

  • הקמת מאגר ממוחשב של כל שמות הנפטרים שאיבריהם מצויים במכון שיספק את מלוא המידע והפרטים עליהם.
  • פרסום בתוך כחודש של קריאה בעיתונות לאזרחים לבדוק האם שמות יקיריהם מופיעים במאגר המיוחד שיוקם לשם כך. המודעות בנושא יהיו בעברית, ערבית ורוסית.
  • הקמת מרכז מידע עבור משפחות הנפטרים שאיבריהם הוחזקו במכון, שם יעמדו לרשות הקרובים יועץ משפטי, נציג חברה קדישא, פסיכולוג ועובד סוציאלי שיסביר למשפחות את פרטי ההליך. מספר הטלפון: 5400*.
  • תחילת הליך הקבורה מתוכנן ל-20 במאי. לפי התכנית, הוחלט כי משפחות שיבקשו לקבור את האיברים בחלקה שבו נטמן יקירם, ייאלצו לשאת בעצמן בהוצאות הכרוכות בכך. 

המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ד"ר בועז לב אמר במסיבת העיתונאים: "נקודת המוצא שלנו הייתה שמירה על כבוד המת וכיבוד רצונה של המשפחה. כל המאמצים שנעשו נועדו להביא לביצוע הנכון והרגיש ביותר, כדי שכולם יקבלו את התשובות וייראו שהתהליך הוא גם שקוף וגם נכון".

הוא התחייב על כך שבסיומו של ההליך, "לא יהיה במכון אף איבר". נוסף על כך, ציין ד"ר לב כי הוא ואנשיו התייחסו "ברגישות ותוך בירור מנהגי הדת היהודית, המוסלמית, הנוצרית והדרוזית. לכל אחת מהקבוצות ניתן מענה נכון לפי לפי ההלכה שמפורטת".

חברת הכנסת ד״ר רחל אדטו טוענת כי החלטת משרד הבריאות להטיל את עלויות קבורת האיברים בחלקת הקבר האישית על משפחות הנפטרים תמוהה: "אין להטיל תשלום נוסף על המשפחות, בעיקר לאור העובדה כי בעת הקבורה הראשונית, חלקן לא היו מודעות לכך שחלקים מגופות יקיריהם נותרו במכון הפתולוגי באבו כביר. החלטת משרד הבריאות בנושא הכספי יוצאת נגד דיוני וועדת הכנסת אשר עסקה בנושא ושבעקבותיה החל משרד הבריאות לפעול בנדון. לא עולה על הדעת כי המשפחות הן אלה שתשאנה בעלות תשלום הקבורה בחלקת הנפטר, עקב נרפות הטיפול בעשור האחרון של כל משרדי הממשלה המעורבים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק