גג האסבסט במפעל "הארגז"
גג האסבסט במפעל "הארגז" | צילום:

כשההורים בשכונת בצרון בתל אביב שלחו את ילדיהם לקייטנות הקיץ בגני הילדים, הם לא תיארו לעצמם שהמבנים שבהם הזאטוטים שוהים יהפכו למסוכנים עבורם. אלא, שאז התברר להם כי בזמן שילדיהם ישהו בגנים, יוסר גג האסבסט של מפעל הנמצא בסמוך.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

כבר ביום ראשון הקרוב אמור להתחיל פירוקו של הגג המסוכן במפעל ה"ארגז" שברחוב יגאל אלון בעיר, בזמן שעשרות ילדים נמצאים באשכול הגנים הממוקם ברחוב ההשכלה המקביל לו. הורי הילדים מוחים על כך שפירוק הגג נעשה דווקא בזמן שהילדים בקייטנות, במקום לחכות מספר שבועות עד שייגמרו.

"ברחוב ההשכלה יש ארבעה גנים שפועלות בהם עכשיו קייטנות", סיפר מורן, אחד האבות המודאגים. "הגג שעומדים להרוס הוא גג ענקי שיכול גרום נזק לפגוע בכל תושבי השכונה. אנחנו רוצים שיפנו את האסבסט, אבל למה עכשיו שיש קייטנות? שיעשו את זה באוגוסט כשהילדים לא נמצאים שם ויודיעו לתושבים לפני הביצוע".

אבק אזבסט. ארכיון
אתר הבנייה המסוכן | צילום:

לילדים אסור לצאת לחצר במשך 10 ימים

"אין לנו בעיה עם עצם הריסת הגג", המשיך מורן. "אבל יש יותר מ-100 ילדים בקייטנות האלה. מי שתכנן את תהליך פירוק האסבסט היה צריך לחשוב על זה. פנינו לגורמים המוסמכים, אבל התשובה שקיבלנו הייתה שהם מזדהים איתנו אבל שהתהליך כבר מתקדם מכדי לעצור אותו, ושהם ינסו לנקוט אמצעי זהירות. אנחנו ממש דואגים לילדים".

גם נעמה, שמתגוררת בבניין מעל המפעל המדובר ובתה הולכת לקייטנה המופעלת בגני הילדים המדוברים, חוששת לבריאות משפחתה: "אף אחד לא מבטיח לנו שפירוק האסבסט ייעשה בצורה מסודרת. עד כה לא ראינו היתר להריסה וזה כבר נראה כאילו התחילו בעבודות".

"אתמול נכנסו לגני הילדים והודיעו להם שהחל מיום ראשון ולמשך עשרה ימים יהיה אסור על הילדים לצאת לחצר בגלל סכנות האסבסט", המשיכה נעמה וסיפרה. "אני חושבת שמן ההיגיון שאם הסכנה כל כך גדולה כך שאסור לילדים להסתובב בחצר, כדאי וצריך לדחות את פירוק האסבסט בשבועות בודדים עד שיסתיימו הקייטנות. אם אכן פירוק האסבסט יתחיל ביום ראשון כמתוכנן אני לא מתכוונת לשלוח את הבת שלי לקייטנה, ואני אשקול אפילו לקחת את עצמי ואת המשפחה ופשוט להתרחק מהאזור כולו".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "אין בסמכות המשרד להגנת הסביבה להתערב במועד ביצוע העבודות, אלא רק באופן בו הן נעשות. המשרד להגנת הסביבה טרם אישר את ביצוע העבודות במקום. מסיור שערך באתר מפקח המשרד הבוקר, עולה כי טרם התחילו העבודות. על פי החוק, כל עבודה באסבסט בהיקף של יותר מ- 50 מ"ר חייבת להתבצע על ידי קבלן מורשה ובאישור המשרד להגנת הסביבה וכל עוד הן מבוצעות בהתאם לכללים שקבענו לא נשקפת כל סכנה לסובבים. בזמן ביצוע העבודות, המשטרה הירוקה במשרד להגנת הסביבה תסייר במקום".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "עבודות הריסת גג האסבסט טרם החלו ומחייבות הוצאת היתר של המשרד לאיכות הסביבה, אשר עדיין לא ניתן לבעלי הנכס.
הקבלן שיבצע את ההריסה הינו קבלן מורשה לאסבסט והוא מחויב ליידע את תושבי האזור מבעוד מועד ולהציג את האישור לביצוע ההריסה לאגף לפיקוח על הבנייה בעירייה. עם קבלת הדיווח , תיידע העירייה את הנהלת הגן בדבר ביצוע העבודות. בנוסף, מנהל האגף לפיקוח על הבנייה ביקש מהקבלן לפעול בשעות בהן הגן אינו מאוכלס, והקבלן טרם השיב לבקשה. אולם יובהר, כי מדובר במפעל פרטי וכי לעירייה אין סמכות לדרוש זאת, אלא לבקש בלבד".