בשירות ההידרולוגי מודדים מדי יום את הירדן, ומדי יום חוזרת אותה אכזבה שהפכה כבר להרגל: אין שינוי בעוצמת הזרימה, המזכירה את הזרימה הבסיסית של חודשי הקיץ.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בסרטון מיוחד שצולם עבור חדשות 2 באמצעות רחפן בגובה 50 מטרים, נראים פיתוליו האחרונים של הירדן באזור השפך לכינרת. ספיקת המים בנחל, שעומדת כיום על 5-6 מ"ק לשנייה אמורה להיות גבוהה פי חמישה בשלב הזה של העונה. מדובר בצילום ייחודי של הירדן באחד מרגעי השפל שלו.

צפון הארץ חווה חורף יבש מאוד, והאזור היבש ביותר הוא צפון מזרח הארץ, ובו אגן הניקוז של הירדן. הגשמים שנעדרו מרמת הגולן, אצבע הגליל והבקעה, לא גרמו לשפיעת מעיינות מוגברת והיובש הממושך בין גשם לגשם ייבש את הקרקע, מה שמפחית למידה אפסית את פוטנציאל הזרימה המכונה "נגר עילי".

התוצאה: גם עכשיו, בפברואר, החודש שבו אמורה להתקבל ספיקת השיא בירדן, זורמת כמות מעטה, הדומה לזו המתקבלת בשיא הקיץ. מצב זה חריג מאוד, ולמעשה מסביר את העלייה הזעומה במפלס הכינרת מתחילת פברואר שהסתכמה בשני סנטימטרים בלבד, על פי נתוני רשות המים.

גם בשנים שחונות קודמות, כמו 1999 ו-2009, בסופו של דבר הגיעה הגאות לירדן, ומפלס הכינרת החל לעלות. אלא שהשנה, עם הגיענו לעשרת ימיו האחרונים של פברואר, המצב הקשה בצפון מזרח הארץ נמשך ונראה ששיאי היובש והשפל באזור זה יישברו גם החודש, אם לא יירדו שם גשמים משמעותיים.