קומפוסט שלא יוצב באופן חזק מספיק ופוזר בפריסה רחבה על ידי חקלאי בשדות בין עומר לתל שבע – זו הסיבה שתושבי  באר שבע התעוררו הבוקר לריח מצחין במיוחד. מי שחשב שהריח ריח של צואה באפו - לא היה רחוק מהמציאות.

בעקבות מפגע ריח חזק שפקד חלקים מהעיר באר שבע היום בשעות הבוקר, בדק מחוז דרום של המשרד להגנת הסביבה דגימות אוויר נרחבות לאיתור המפגע ברחבי העיר. לאחר שהתגלה כי מדובר במפגע על שטח גדול מאוד בנגב, התערבו בבדיקות גם המשטרה הירוקה ואנשי מחוז הדרום בביצוע סריקות נרחבות וניטור סביב העיר באר שבע.

כעבור זמן קצר אותר מקור המפגע – קומפוסט שהוצב באופן מרושל. כדי להתגבר על הבעיה, טרקטור החל לכסות את הקומפוסט בשדות. תלונה הוגשה למשטרת באר שבע והמשטרה הירוקה פתחה בחקירת האירוע.

אחרי תקלת המים: צחנה ופיצוצים

בשבועות האחרונים תושבי באר שבע לא יכולים ליהנות מבירת הנגב. לאחר שבשבוע שעבר לא היו מים זורמים לחלקים גדולים מאוכלוסיית באר שבע, היום סבלו התושבים מריח חריף. ולא רק זה - לאורך היום יישמעו בעיר הדי פיצוצים בגלל תרגילים של התעשייה הצבאית.

"פתחתי את החלון כדי לאוורר את הדירה ומיד סגרתי אותו כי זה פשוט מצחין", סיפרה לחדשות 2 באינטרנט רותם, סטודנטית באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע. "זה ריח של גופה, או של משהו רקוב. לא ידעתי אם זה בא מהדירה שלי או מבחוץ. זה מזעזע, סגרתי את כל החלונות".

ולא רק מזה סובלים התושבים היום - החל מ-10:00 נשמעים בעיר ובסביבתה הדי פיצוצים עזים, בעקבות פיצוצים יזומים של התעשייה הצבאית ברמת בקע.

בשבוע שעבר: 48 שעות בלי מים זורמים

באר שבע. טרקטור כיסה את הקומפוסט (צילום: ארכיון גן שמואל)
באר שבע. טרקטור כיסה את הקומפוסט | צילום: ארכיון גן שמואל

אחרי כמעט 48 שעות שבהן עשרות אלפי תושבים בבאר שבע נותרו ללא מים זורמים, חודשה בשבוע שעבר באופן מלא אספקת המים בעיר. את האחריות למחדל אף אחד כמובן לא מוכן לקחת, אבל בעירייה מתנצלים ומבטיחים לבדוק את נסיבות האירוע החמור.

בלילה סיימו עובדי אגף התפעול של תאגיד מי-שבע לתקן את הצינור הראשי שנפגע יומיים לפני כן במהלך עבודות של רכבת ישראל ליד תחנת האוניברסיטה.  

בשרב כבד של יותר מארבעים מעלות בצל, נשארו תושבי שכונה ג' ללא מי שתייה ונאלצו להתגודד סביב תחנות חלוקה מצוידים בבקבוקים ובמיכלים. כל המעורבים מיהרו להתנער מהאחריות ולהאשים זה את זה. "רכבת ישראל מבצעת עבודות במסגרת היתרים שניתנו לה מעיריית באר שבע", התגוננו ברכבת וטענו כי העירייה לא יידעה את הרכבת על קיום צינור המים.

מנגד האשימו בעירייה חזרה והודיעו: "'מי שבע' העבירו את המידע שקיימת צינור במקום". ומה יש ל'מי שבע' להגיד? קבלן רכבת ביצע קידוח ונברר למה הוא פגע בקו ולמה ברכבת לא ידעו על קיומו". 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק