צעירה בת 24, שעמדה להינשא בחודש הבא, התמוטטה אתמול בביתה ומתה ארבע שעות מאוחר יותר בבית החולים רמב"ם. על פי הערכות הרופאים, הסיבה למותה הוא קריש דם שנוצר עקב גלולות למניעת הריון, אותן נטלה הצעירה. זהו מקרה נדיר, אך השני שהתרחש החודש בבית החולים רמב"ם בחיפה.

הצעירה התמוטטה אתמול בביתה. קרובי משפחה הזעיקו ניידת טיפול נמרץ של מד"א שהגיעה למקום. הצוות הרפואי הנשים אותה וניסה לייצב את מצבה. היא הגיעה לחדר המיון בבית החולים רמב"ם במצב אנוש.

זמן קצר לאחר שנקלטה בחדר המיון היא קיבלה טיפול ראשוני. הרופאים זיהו אצלה תסחיף ריאתי מאסיבי שכנראה גרם למותה. קרובי משפחתה של הבחורה סיפרו לרופאים כי היא נהגה ליטול גלולות למניעת היריון. עוד סיפור כי כשבוע לפני שהתמוטטה סבלה הצעירה מקוצר נשימה בריאות, כך שעל פי הרופאים התסמינים מתאימים להערכה הראשונית שלהם.

הסיכוי: 1 ל-10,000

פרופסור בני ברנר, מנהל המחלקה לקרישת הדם בבית החולים רמב"ם, סיפר לחדשות 2 באינטרנט מה מוביל למקרים נדירים כאלה. "נטילת הורמונים, כמו גלולות נגד היריון, יכולים במקרים מסוימים ליצור תסחיפים שכאלה", אמר פרופ' ברנר. "בנוסף זה תלוי בגנטיקה של כל אישה".

עוד מציין פרופ' ברנר כי הסיכון למקרה כזה בגילאים אלה עומד על יחס של 1 ל-10,000. "כאשר נשים לוקחות גלולות בנוסף לרגישות גנטית, היחס להיפגע מגיע עד 1 ל-200".

למרות זאת, מרגיע פרופ' ברנר: "ניתן היום לעשות בדיקות במעבדות הקרישה של קופות החולים ולקבל אינפורמציה על הסיכון. מי שידוע שיש לה קרישיות יתר של הדם לא תקבל גלולות".