במוקד מד"א הטלפונים מצלצלים היום יותר מביום רגיל, בשל האובך הכבד וזיהום האוויר השורר בחלקים נרחבים בארץ. תנאי מזג האוויר גורמים לעלייה ניכרת גם במדד זיהום האוויר, ואנשים רבים מתקשים לנשום. השירות המטאורולוגי מדווח הבוקר כי באזור גוש דן ובירושלים נמדדו חריגות ברמה בינונית במדד זיהום האוויר.

בשל העלייה המשמעותית במספר הפניות, מפרסמים במד"א בצהריים הנחיות מיוחדות, בהן המלצות לחולי לב, לחולים כרונים בדרכי הנשימה, לנשים בהריון, לקשישים ולתינוקות שלא לצאת מבתיהם, ולהגיף את החלונות במבנים בהם הם שוהים, עד לירידת גשם שישטוף את האבק. במד"א מדגישים יותר מכל את החשש מכך שאנשים בעלי קשיים בנשימה, כלל לא ישימו לב או לא יתייחסו להנחיות. בכל מקרה של התקף יש להתקשר לקו החירום של מד"א בטלפון 101.

האובך הביא גם לשיבושים במערך התעופה. 4 טיסות שהיו אמורות לנחות בנתב"ג, נחתו שם לבסוף רק לאחר שהופנו קודם לנמל התעופה בלרנקה קפריסין. למרות המקרים האלה התנועה בנמל התעופה התקיימה בסך הכול בצורה סדירה. לעומת זאת, בשדה דוב נסגרה התנועה לחלוטין. רק בשעות הערב נפתח שדה התעופה חלקית עבור מטוסים גדולים בלבד.

מתי יחלוף האובך?

אז בשורה לא מאוד מעודדת - אנחנו רק עכשיו נכנסים לגוש האבק העיקרי. כך שלפחות בשעות הקרובות המצב יישאר דומה, ורק לקראת שעות הלילה נרגיש שיפור מסוים. האובך ישקע באופן סופי רק עם בוא הגשם. הגשם צפוי להגיע בלילה לצפון, יתפשט לפנות בוקר למרכז, ולדרום הארץ רק מחר בערב. בשבת יהיה סוער ושלג יירד בחרמון, אשר יהיה סגור למבקרים. בבוקר יום שבת ייתכן קצת שלג גם ברמת הגולן.  

מזג האוויר אינו רגיל לתקופה הזו של השנה וזו הפעם השנייה החודש שאנו זוכים להיחשף לחילופי מזג האוויר הקיצוניים הללו. רק לפני עשרה ימים נכנסה לאזורנו מערכת חמה ומאובקת, והרגשנו בדומה להיום, קצת קיץ באמצע החורף. האובך באזורנו נגרם, במרבית המקרים, כתוצאה מזרמי אוויר מדבריים המגיעים ממדבריות מצרים, סעודיה ואפילו לוב.