השלווה של שבת בבוקר בחוף פולג שבדרום נתניה הופרה ברגע אחד על ידי אחת מתופעות מזג האוויר המיוחדות בארץ: נד מים, תופעה נפוצה בחופי ישראל בימים גשומים, הצליח באופן חריג להיכנס אל תוך היבשה, זרע בהלה - וזכה לתיעוד נדיר.

"לא האמנו שזה ייצא לכיוון החוף", מספרת ורדה דרוקר, שהייתה בחוף בזמן הסערה. "זה ממש הגיע אלינו ועשה סיבוב מול המסעדה. היה מרגש לראות את העוצמה הגדולה, איך שזה סחף בשניות את כל השמשיות וכסאות השיזוף". 

מדובר במערבולת שנוצרת מעל הים בעקבות מזרמי אוויר שעלו בתחתית ענן מפותח. "איך שסיימתי את הגל מצאתי את עצמי בתוך סערה ענקית כזאת", סיפר רומן, גולש גלים, שהיה בחוף בזמן שהנד הגיע.

נד המים העיף כל מה שנקלע בדרכו (צילום: חדשות 2)
נד המים העיף כל מה שנקלע בדרכו | צילום: חדשות 2

למרות הדמיון, חשוב לזכור שלא מדובר בטורנדו. רגעים ספורים אחרי שהנד חוצה את קו החוף ומגיע אל היבשה הוא לפתע מתפוגג ונעלם. תופעה דומה תועדה בארץ בעבר רק פעמים ספורות, בין היתר כשהתרחשה השנה בחוף הסלע שבבת ים.

גם מחלון הדירה של מעיין כץ ניתן היה להבחין בעמוד האבק, בזמן שהעיף שמשיות לגובה של עשרות מטרים. "ראיתי אנשים מחזיקים בכל מיני דברים ונאחזים כדי לא ליפול מהעוצמה של הרוח", הוא סיפר.  

ואכן, היו אותן דקות רגעים של סכנה אמיתית עבור מי ששהה בחוף. בעיצומה של הסערה הועפו חפצים במהירות של כ-100 קמ"ש. אישה אחת אף נפגעה קלות משמשיה. "בעוצמה שהיא עפה באוויר, לקבל כזה מוט יכול לגרום נזק. היה לנו מזל", סיכמה דרוקר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק