בבית החולים איכילוב בתל אביב נקבע היום מוות מוחי לחן אפרת, צעירה בת 26 מאילת, בעקבות תגובה אלרגית חריפה לאגוזים. משפחתה החליטה לתרום את איבריה, וזועמת על בית הקפה שהגיש לה את הקינוח ובו אגוזים, למרות בקשתה להימנע מכך: "פשוט רימו אותה".

המדריך המלא: איך להיזהר מתגובה אלרגית?

חן אכלה בבית קפה בתל אביב עם חברותיה ביום חמישי האחרון, לפני שבוע בדיוק. כשהזמינה ופל בלגי ציינה, כך לפי עדויות חברותיה, שהיא רגישה מאוד לאגוזים ווידאה עם בית הקפה כי השוקולד שהיא מקבלת הינו מסוג "שחר", ולא מממרח הכולל אגוזים. מסתבר כי המנה שהוגשה לה כן כללה שוקולד שהכיל סוג של אגוזים, ייתכן ממרח מסוג "נוטלה" - למרות שהיא ציינה זאת מפורשות.

מספר שעות לאחר מכן, הופיעו תגובות אלרגיות בגופה של אפרת והיא הובהלה לבית החולים איכילוב. הצעירה הועברה לטיפול נמרץ והוחל בטיפול אינטנסיבי להצלתה. במהלך שלושת הימים הראשונים נעשו בה טיפולים שונים שחלקם אף ייצבו את מצבה, אך חרף מאמצי הרופאים, נקבע הבוקר כי הצעירה שרויה במצב של מוות מוחי. משפחתה של חן הודיעה כי היא מבקשת לתרום את איבריה למען חולים אחרים.

חן אפרת ז"ל (צילום: חדשות 2)
חן אפרת ז"ל. מוות מיותר | צילום: חדשות 2

"חברה שלה התקשרה לפנות בוקר", סיפרה בדמעות מלכה, אמה של חן, בבית החולים. "היא אמרה שאין לה אוויר, אמרתי לה להמשיך עם הוונטולין. אחרי שעה התנפחה לה הלשון והיא דיברה לא ברור. היא הייתה זהירה יותר ממני, הולכת לכל מסעדה ושואלת מה יש בכל מנה, וכשלא הייתה תשובה - לא הייתה אוכלת. פשוט רימו אותה כאן".

"היא חלמה להירשם ללימודים, התכוונה לנסוע ליוון לעשות חיים", אמרה האם בכאב. "היא הייתה רוקדת, אוהבת את הים, לצייר, לאפות ולבשל. אני כועסת. קטפו אותה. לקחו לי את הבת הקטנה. אני כועסת על כולם. עצוב לי מאוד מאוד ואני לא יודעת איך אחזור בלעדיה ולחיות, אך לפחות נתתי את איבריה שמישהו אחר ייהנה".

"אני רוצה שאנשים יתרמו איברים", הוסיפה מלכה. "כמו שאני תורמת, את הבת הכי יפה לי. למרות שזה עצוב וכואב לי – אני רוצה לעזור לאנשים אחרים. ואני יודעת שהלב שלה אצל מישהו אחר – הבת שלי עוד חיה, עדיין פה".

"תגובה אלרגית קיצונית גרמה ל"סגירה מוחלטת" של הריאות"

לאחר אמה של חן דיבר פרופ' פטריק סורקין, מנהל היחידה לטיפול נמרץ, בבית החולים. "חן הגיעה אלינו במצב קשה מאוד", לדברי הרופא. "המצב היה בעצם תגובה אלרגית קיצונית למדי בבחורה צעירה שסובלת מאסטמה. שניהם ביחד גרמו ל"סגירה מוחלטת" של הריאות - מצב שבו האוויר לא נכנס".

"האיברים החיוניים סבלו מאוד, המוח והכליות, כל ניסיון שעשינו כולל לחבר לראיה מלאכותית לא עזרו והנזק המוחי החמיר", הוסיף פרופ' סורקין. "היא מוגדרת מוות מוחי, שזה אומר – שאין זרימת דם למוח".

שלשום: פעוט ניצל בעקבות תושיית הוריו

למיון הילדים ברמב"ם הגיע שלשום פעוט בן 10 חודשים שסבל מתגובה אלרגית לטחינה. הפעוט הגיע לאחר שפיתח פריחה ונפיחות באזור הפנים עקב רגישות לסומסום.

ד"ר גל נוימן רופא במחלקת ילדים א' ברמב"ם, שטיפל בפעוט סיפר כי הטיפול שקיבל בשטח הציל את חייו. "הביטוי הראשון לרגישות הוא הופעת פריחה. כשההורים הבחינו בפריחה על פניו של התינוק, הם הזעיקו את מד"א והתינוק קיבל זריקת אדרנלין שעצרה את התגובה האלרגית", אמר ד"ר נוימן.

"במקרים של רגישות למזונות מסוימים, הופעת אלרגיה יכולה לבוא לידי ביטוי בנפיחות בפנים ובאזור הצוואר ואפילו באזור הפה והגרון ועלולה להוביל לחנק", הסביר נוימן. "אם ההורים לא היו מבחינים בסממנים, המקרה יכול היה להסתיים אחרת".

עם הגיעו לבית החולים, קיבל הפעוט המשך טיפול לאלרגיה ממנה הוא סובל ונשאר במחלקה להשגחה במשך יממה. אתמול, שוחרר הפעוט לביתו כשהוא חש בטוב.

רוצים לקבל את כל העדכונים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק