בייבי בום איתן: גל לידות בדרום (צילום: חדשות2)
ילדים זה שמחה, ילדות קצת יותר | צילום: חדשות2

רבים הם המאמינים שעדיף ללדת בן זכר מאשר בת: הבן נושא את שם המשפחה ויש משפחות שרואים בו תוספת של כוח עבודה. במספר מדינות באסיה ידועים מקרים רבים של הפלה יזומה של הריונות עם עוברים ממין נקבה.

אבל מחקר חדש שנערך בבית החולים בילינסון חושף שלפחות במהלך הלידה - לא מדובר בברכה גדולה. על פי ממצאי המחקר, הריון עם עובר זכר עלול להסתיים בסיבוכים וסיכונים במהלך הלידה.

המחקר כלל למעלה מ-60 אלף נשים שילדו בבית החולים בשנים 1996-2006, ובדק כיצד משפיע מין העובר על תוצאות ההיריון. הממצאים המפתיעים הראו שנוכחות עובר ממין זכר מעלה את הסיכון ללידה מוקדמת בכ-70%, את הסיכון לניתוח קיסרי בכ-10%, ואת הסיכון ללידת ואקום בכ-50% ביחס לאישה עם עובר ממין נקבה.

אך נוסף לסיבוכים בלידה עצמה נראה שגם במהלך ההיריון יש סיכוי שעובר ממין זכר יהיה גדול יותר ביחס לגיל ההיריון. "בספרות הרפואית יש מעט מאוד עבודות שבדקו את נושא השפעת מין העובר על תוצאות ההריון", סיפרו ד"ר ניר מלמד וד"ר יריב יוגב, שערכו את המחקר יחד עם פרופ' גלזרמן, "המחקר יוכל לסייע בהבנת המנגנונים הקשורים למצבים כגון לידה מוקדמת והגורמים המשפיעים על גדילת העובר ברחם".

לעומת הסיכונים בלידת בנים, המחקר הראה שלעובר ממין נקבה יש סיכוי גבוה יותר להיות במצב עכוז ולהיות קטנה ביחס לגיל ההיריון. המחקר לא בדק את הסיבות להבדלים בין המינים, אך החוקרים משערים כי ישנה השפעה לשוני במרכיבים ההורמונליים של שני המינים.