מנכ"ל משרד הבריאות רוני גמזו מזהיר מפני משבר חמור במערכת הבריאות. במכתב שנשלח בסוף אוגוסט לסגן שר הבריאות ליצמן, לשר האוצר שטייניץ, לסגן הממונה על התקציבים באוצר ולעוד שורה של בכירים מתריע גמזו: עברנו את הקו האדום.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

בפנייה הדחופה, שהגיעה לידי חדשות 2, כותב המנכ"ל: "המצב התזרימי של שלוש קופות החולים הקטנות מביא לחוסר של למעלה ממיליארד שקלים במערכת. חוסר זה מתבטא בפגיעה אנושה במוסר התשלומים במערכת מול ספקים של תרופות, ציוד רפואי ובתי החולים".

"בתי החולים הציבוריים", מדגיש גמזו, "הם הנפגעים הראשונים מהמשבר וכתוצאה מכך - גם החולים". מנכ"ל משרד הבריאות  מתאר מציאות במסגרתה בתי החולים דוחים תשלומי שכר, לא משלמים מסים ולא משלמים לספקים, בשל "חוסר תזרימי מהקשים שהיו".

"את המידה כבר מזמן עברנו"

פגיעה בתפקוד בתי החולים
פגיעה בתפקוד בתי החולים | צילום: חדשות 2

"ניתן לאזן ולמשוך מפה ומשם, לעכב מקורות, לשחוק ולהגביל", אומר גמזו, "והמערכת עדיין תתפקד, כמעט באורח פלא... דווקא בשל כך האחריות המוטלת עלינו כבדה למנוע "מתיחת החבל" יתר על המידה. אני מבקש לקבוע - את המידה כבר מזמן עברנו".

גמזו מונה את הסיבות למשבר ובראשן, לדבריו, עיכוב בהסדרת תקציבי הקופות. "ההסדר הפיננסי שעמלנו כל כך בעשור האחרון להכניס במערכת, הכל מתרסק לנגד עינינו", כותב מנכ"ל משרד הבריאות. "החשש של מנהל בית חולים ציבורי או מנכ"ל קופה מאי עמידה בתשלום הופך לסיוט חודשי וגולש ברכישת תרופות וציוד רפואי, פגיעה בזמינות שירותים רפואיים ופגיעה בזכויות החולים".

"אין לנו זמן, חייבים לסיים את הפתרון התזרימי-תקציבי של הקופות בדחיפות ולחתום לפני החגים על כל הסכמי הייצוב וההבראה", מסכם גמזו את הפנייה. 

לצד המכתב החריף, יצויין שלפני שבוע דורגה מערכת הבריאות הציבורית בישראל במקום השישי מבין 143 מדינות. לאור דבריו של גמזו, ספק אם הדירוג הבא יהיה כל כך אופטימי.