האם רעידת האדמה שהורגשה היום באזור בנימינה היא סימן לבאות? סמוך לשעה 12:00 הורגשה רעידת אדמה בעוצמה של 4.2 בסולם ריכטר ברחבי המדינה. מקור הרעש היה 40 ק"מ מול חופי קיסריה, בעומק 18 ק"מ מתחת לפני השטח. ד"ר רמי הופשטטר, סייסמולוג מהמכון הגיאופיזי, הסביר כיצד עלינו להיערך לקראת הרעידה הגדולה שעלולה לבוא.

"בעבר הורגשו מספר רעידות אדמה באגן המזרחי של הים התיכון. זה נכון שהכמות הכוללת היא פחותה לעומת הרעידות לאורך השבר הסורי אפריקני, אך רעשי אדמה פוקדים את האזור מדי פעם, אומר ד"ר הופשטטר, בריאיון לתכניתנו "שש עם עודד בן עמי".

"הרעידה שהתרחשה היום הורגשה על ידי הרבה אנשים, אך לא מדובר בדבר נדיר, כיוון שזה קורה מדי פעם", הדגיש הופשטטר.

"צריך להפשיל שרוולים ולעבוד כדי למנוע אסון גדול בעתיד"

"אפשר לקרוא למה שקרה היום פרומו לרעידות הבאות שיגיעו, אך למעשה הפעילות המרכזית היא לאורך השבר הסורי אפריקני, ושם היו בעבר רעידות אדמה חזקות ויהיו גם בעתיד. הרעידה שהורגשה היום הגיעה מהצד המערבי של ישראל שהוא פעיל במדיה פחותה. לכן, לא הייתי קושר בין הרעידה של היום לפעילות לאורך הבקע הסורי אפריקני", אמר המומחה והוסיף כי "חשוב להיערך לכך שלאורך השבר צפויות רעידות אדמה חזקות בעתיד."

בעקבות הרעידה שהורגשה היום, הועלו סימני שאלה רבים לגבי רמת ההיערכות של מדינת ישראל לרעידות אדמה שיתרחשו בעתיד. הופשטטר מציין כי "נעשו פעולות הכנה רבות בארץ, אך יש עבודה רבה לפנינו, בכל יום אנו צריכים לשאול את עצמנו מה היום אנחנו עושים כדי להמשיך ולשפר את המוכנות לקראת הרעידה הבאה, ויש עוד הרבה עבודה ואל לנו לחשוב שסיימנו ועשינו הכול ושאפשר לנוח. צריך להפשיל שרוולים ולעבוד כדי למנוע אסון גדול".

 רוצים להתעדכן בכל פעם שתתרחש רעידת אדמה בישראל? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק