מהפכת הפונדקאות (צילום: AP)
מהפכת הפונדקאות | צילום: AP

מהפך היסטורי ובשורה של ממש לזוגות רבים בישראל: שרת הבריאות יעל גרמן צפויה להכריז היום על מהפכה בכל האמור לתהליך הפונדקאות בארץ. אם עד היום רק זוגות הטרוסקסואליים ייכלו להיעזר באם פונדקאית לצורך הבאת ילדים לעולם,  גם זוג גברים, זוג נשים - וחד הוריים יוכלו לעשות זאת בישראל. דבר המהפכה בתחום פורסם כאן לראשונה לפני כחודש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

החוק בישראל קובע כי רק זוג של גבר ואישה יכולים להיעזר באם פונדקאית, אולם המצב הזה אמור להשתנות בעקבות היוזמה של גרמן, עליה יוכרז היום במסיבת עיתונאים שתקיים במשרד הבריאות בתל אביב. המשמעות היא שגם רווקות, הומואים ולסביות יוכלו לעבור את התהליך בישראל בתשלום, במקום לעבור את התהליך בחו"ל - הליך מסובך, מורכב ובעיקר יקר מאוד. אם בישראל צפויה לקבל מזוג חד-מיני או מחד-הוריים סכום שנע בין 200 ל-250 אלף שקלים תמורת ביצוע התהליך והבאת ילד לעולם.

למהפכה בתחום הפונדקאות יש רובד נוסף: אם עד היום רק נשים גרושות, רווקות או אלמנות יכלו לשמש כפונדקאיות, גם נשים נשואות יוכלו לעשות כן. עם זאת, תיקבע מגבלה לפיה רק אימהות לילד אחד או שניים יוכלו לשמש פונדקאיות. כיום רק אימהות לשניים או שלושה ילדים יכולות להעניק שירותי פונדקאות.

"מדובר במהפכה של ממש. לכל אדם יש את הזכות הטבעית להיות הורה בלי שום קשר לנטייה המינית שלו או למי שהוא, או למצב המשפחתי שלו. מדובר בצעד נועז של שרת הבריאות", אמרה עו"ד סיגל רוסק-גיסין מעמותת "חיים חדשים - פונדקאות תמר וסיגל".

עם זאת, היא יצאה נגד הכוונה לצמצם את מעגל נשים הפונדקאיות האפשריות: "כיום נשים פונדקאיות יכולות להיות אימהות לשלושה ילדים וכאשר הוועדה מצמצמת את זה לשני ילדים, זאת בעיה של ממש".

החוק בישראל קובע: פונדקאות רק לזוגות הטרוסקסואליים

על פי החוק בישראל כיום, זוגות חד-מיניים המעוניינים להביא ילד לעולם או אדם שרוצה להביא ילד לעולם במסגרת משפחה חד-הורית בישראל, לא יכולים לעשות זאת בארץ. זאת עקב כך שחוק הפונדקאות שנחקק בישראל ב-1996, מקשה על זוגות ממגזרים אלה להביא לעולם ילדים דרך אם פונדקאית והם אינם מורשים להשתמש בתהליך זה באופן חוקי בארץ.

על מנת להקים משפחה בכל זאת באמצעות הליך הפונדקאות - פונים זוגות הומוסקסואליים או יחידים החפצים בילדים במסגרת של משפחה חד הורית למדינות זרות, בהן הליך הפונדקאות חוקי גם עבורם. ילדיהם נולדים במדינות המספקות שירותי פונדקאות לישראל: ארצות הברית, הודו וגיאורגיה. ההליך מצריך מאותם אנשים הוצאות כספיות גבוהות ונסיעות ליעדים מרוחקים אלה. בשבועות הקרובים, כאמור - המצב צפוי להשתנות.  

אילוסטרציה (צילום: חדשות 2)
בג"צ דחה עתירה לשאיבת ביציות | צילום: חדשות 2

לפני כשלושה חודשים דחה בג"ץ את עתירתן של זוג לסביות לבצע הליך פונדקאות על ידי שאיבת ביצית. בנות הזוג ליאת משה ודנה גליסקו עתרו לבג"צ כדי שיוכלו לבצע את ההליך בארץ - במקום בחו"ל. אלא שהמדינה התנגדה לכך עקב לשון החוק, ואליה הצטרף בית המשפט העליון שדחה את ערעורן של השתיים.

בהחלטתם כתבו השופטים כי "העותרות עומדות על טענותיהן ואינן מוכנות לקבל את הפיתרון שהוצע, המבוסס, כאמור, על הנוהל הנזכר והחלטתה של ועדת החריגים" (כלומר, לבצע את ההליך מחוץ לישראל). "לטענתן", המשיכו השופטים, "יש לאפשר להן לבצע את כל התהליך - הוצאת ביציות מהעותרת, הפרייתן והשתלתן ברחמה של העותרת השנייה - בישראל. כאמור, על פני הדברים, הדבר אינו אפשרי בהתאם לדין הנוכחי, אלא אם תתקבלנה הטענות במישור החוקתי והפרשני".