מיכאל ויצחק גרוס הגיעו לבית החולים בעקבות אסון ההדברה בירושלים, יפית הובהלה לבית החולים במצב של קריסת מערכות, אילון חזר מבית הספר ואמר לאביו שהוא עומד למות, עידו היה רק בן שנה וחצי כשנפגע. המשותף לכולם הוא מכונה אחת - אקמו שמה - שבה משתמשים רק במקרים נדירים של כשל קיצוני בריאות ובלב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

השבוע נפגשו המשפחות עם הרופאים שהצילו את חייהם. "האמת היא שזה נורא מרגש", אומר פרופ' עובדי דגן, מנהל מחלקת טיפול נמרץ לב בבית החולים שניידר. "מה שמשותף לכל הילדים זה שהרגע שבו נפגשנו היה הרגע שבו הם קרסו". המפגש בין המשפחות לרופאים הוא חם ומרגש, אבל העיניים כולן נשואות למשפחת גרוס, שמתמודדת עם אובדן כפול וגם עם שמחה כפולה.

ילדי משפחת גרוס מחוברים לאקמו
ילדי משפחת גרוס מחוברים לאקמו | צילום:

"אנחנו הצטרפנו למועדון לפני ארבעה חודשים", סיפר מעל הבמה שימי גרוס, שארבעת ילדיו נפגעו באסון ההדברה. "אולי שברנו שיא עם שני ילדים שמחוברים באותו זמן למכשיר, אבל מצד שני ראינו גם שתי בנות שלא הצליחו לעלות על המכשיר".

אביגיל ויעל גרוס ז"ל נפטרו כתוצאה מהרעלת הגז הקשה בירושלים. "לבוא מההלוויה של הבנות ולראות את המכשיר זה רגע קשה מאוד", סיפר האב. "לשמוע את קולות הצפצופים שמלווים אותך אחר כך במשך ימים - זה לא נעים ואפילו מפחיד. רואים את הבית ריק למחצה וזה קשה". 

מיכל גרוס, אמם של הילדים, מספרת על הניסיון להתמודד עם האובדן הכבד: "השגרה והחזרה לחיים ממלאים אותנו, אבל אנחנו חיים את זה. הן חלק מהבית, הן עדיין איתנו שם".

60 ניסים על במה אחת (צילום: חדשות 2)
60 ניסים על במה אחת | צילום: חדשות 2

"לפני שמונה שנים וחצי הייתי מחוברת למכונת אקמו", מספרת בדמעות יפית שמשי, בת 17. "היה לי בדיוק יום הולדת. אני לא מדברת על זה אף פעם, זה קשה. בכל יום הולדת אני נזכר בזה". אף אחד לא חשב שיפית תשרוד, אבל המכונה הצילה את חייה. "באתי לכאן כדי להודות לרופאים", אומר עידו, שהיה רק בן שנה וחצי כשחובר למכונה. "היה לי חשוב להגיד להם תודה כי צריך להגיד תודה למי שנתן לך את החיים שלך".

השבוע התייצבו 60 ניסים של ממש על במה אחת. לכולם יש את אותו הסימן על הצוואר - מזכרת מהמכונה ובעיקר ממחלקת הלב של בית החולים שניידר - המחלקה שהצילה את חייהם.