האגודה למלחמה בסרטן פרסמה היום (ראשון) נתונים חדשים בנוגע למחלת הסרטן ושכיחותה בישראל. על פי הנתונים החדשים, מדי יום 82 בני אדם מאובחנים במחלה הקשה - 30 אלף מדי שנה, כ-450 מתוכם ילדים. בשנת 2007 לשם השוואה - 65 בני אדם בלבד אובחנו מדי יום כחולים במחלה (23 אלף בשנה).

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

הנתונים חדשים והמדאיגים מתפרסמים על רקע מבצע "הקש בדלת" השנתי של האגודה למלחמה בסרטן שיחל מחר. מהנתונים עולה גם שבישראל חיים כיום כ-314 אלף חולים ומחלימים מסוגי הסרטן השונים.

על פי האגודה, ארבעת סוגי הסרטן הנפוצים בישראל בקרב מבוגרים הם סרטן השד, סרטן המעי הגס, סרטן הערמונית וסרטן הריאות. בקרב ילדים, מחלות הסרטן הנפוצות ביותר הן לוקמיה (סרטן הדם) סרטן המוח וסרטן מערכת הלימפה.

בשבוע שעבר אירחו נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין ורעייתו נחמה במעונם ילדים, בני נוער ומתנדבים חולים וכאלו שכבר החלימו מהמחלה. "למדנו בתלמוד שכל ישראל ערבים זה בזה", אמר ריבלין בטקס. "כולנו מאוחדים בקרב נגד האויב המשותף, הסרטן שלדאבוננו מכה ומתפרץ לדלתות כל שבט ושבט בחברה. הסרטן שאינו מבדיל בין יהודי, מוסלמי או נוצרי בין גברים לנשים, בין גדולים לקטנים. הסרטן שאינו מרחם על עשירים כמו על עניים, לא מדלג על המרכז ולא על הפריפריה. כולנו מאוחדים ונחושים להיאבק בו".

אילוסטרציה (צילום: Mark Agnor, 123RF)
אילוסטרציה | צילום: Mark Agnor, 123RF

מחר צפוי לצאת לדרך מבצע הקש בדלת השנתי של האגודה למלחמה בסרטן. המבצע המתקיים זו הפעם ה-58, מהווה מקור מימון מרכזי לפעילות האגודה לקידום המחקר, דרכי המניעה, שיפור דרכי הטיפול והשיקום של החולים והמחלימים. במהלך העשור האחרון השקיעה האגודה כ-40 מיליון שקלים במימון סיוע חומרי ראשוני לילדים ומבוגרים חולי סרטן, הנמצאים במצוקה כלכלית מיוחדת בזמן היותם בטיפול אקטיבי במכונים האונקולוגיים.

במסגרת המבצע השנתי יצאו עשרות אלפי בני נוער תלמידי בתי הספר, חניכי תנועות הנוער ומתנדבי האגודה למלחמה בסרטן, לפקוד את בתי התושבים במטרה לגייס תרומות למען החולים ונגד המחלה. ניתן לתרום לאגודה למלחמה בסרטן גם באמצעות כרטיס אשראי באופן מאובטח בלחיצה על הקישור או בשיחת טלפון חינם: 1-800-35-46-46.

בשבוע שעבר פרסמה האגודה למלחמה בסרטן נתונים מעודכנים אודות התפשטות המחלה והגורמים לה. בחלוקה של הנתונים לפי אזורים בארץ, נמצא כי בנפת חיפה נצפתה תחלואה גבוהה יותר באופן מובהק ברוב סוגי הסרטן שנבדקו, למעט סרטן הערמונית בגברים, ברוב או בכל תקופות הזמן. מהנתונים עולה כי באזור זה נצפתה תחלואה גבוהה מהצפוי בסרטן בקרב גברים ונשים בשיעור שבין 9 ל-14 אחוזים.

בנפת תל אביב נצפה עודף מובהק בתחלואה בחלק מסוגי הסרטן בכל או ברוב תקופות הזמן. באזור זה נצפו 3-6% יותר תחלואה בסרטן חודרני מכל הסוגים בקרב נשים, בעיקר כשמדובר בסרטן הריאה (20-24% יותר תחלואה) וסרטן השד (3-12%). בקרב גברים, נצפו 8-12% אחוזי עודף בתחלואה בסרטן הערמונית.

באזור חדרה, מצביעים הנתונים על עודף מובהק בתחלואה בסרטן הריאות בקרב גברים, בשיעור של 16-46% ובאזור רחובות, קיים עודף מובהק (7-24%) בתחלואה בסרטן הערמונית.

בנפת ירושלים, לעומת זאת, נצפה חסר מובהק בתחלואה בסרטן בשני המינים עבור רוב סוגי הסרטן (למעט לימפומה שאינה הודג'קין), ברוב או בכל תקופות הזמן - 5-16% פחות תחלואה בסרטן חודרני מכל הסוגים.