בזה אחר זה נכנסו אתמול (שלישי) הורים לתינוקות בני פחות משנה למרפאה של קופת חולים מאוחדת בתל אביב. המכנה המשותף לכולם: הם היו כאן ביום רביעי בשבוע שעבר, לטיפולים שגרתיים. זמן קצר לאחר מכן, התקשרו אליהם ממשרד הבריאות להתריע שבמקום נכח גם חולה חצבת.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"נלחצתי, ירדו לי דמעות, לא ידעתי מה לעשות", משתפת קרולין בארי חן, אחת האמהות שקיבלו את שיחת הטלפון הזו. גם ג'וש שולגסר הגיע היום למרפאה מאותה סיבה: "טסתי הביתה מהעבודה, והדבר הראשון שחשבתי עליו הוא למצוא מקום שאפשר לקבל את החיסון נגד המחלה ולנסוע אליו". גם טל הורוביץ, אם לתינוק, נלחצה: "אני יודעת מה המשמעות של חשיפה לחצבת לתינוק קטן שעוד לא חוסן".

"אין תרופה, ידברו איתכם מחר"

במדינת ישראל מחסנים תינוקות נגד חצבת רק בגיל שנה, והמשמעות של חשיפה של תינוק שעוד לא חוסן לחולה חצבת היא 90% סיכוי להדבקה, אפילו אם רק עבר ליד החולה. למחלה עצמה עלולים להיות סיבוכים קשים כמו דלקות באוזניים, בעיניים וברקמת המוח - ובמקרים נדירים אפילו מוות.

כמה שעות לאחר שיחות הטלפון המלחיצות, במשרד הבריאות התקשרו שלשום שוב להורים המודאגים, והורו להם להגיע בדחיפות לבית החולים איכילוב כדי לקבל את הטיפול המונע, מעין חיסון מיוחד למקרי חירום כאלה. אולם כשהגיעו לשם, סיפרו להם כי בבית החולים דווקא אין את התרופה הדרושה, ועדיין מחפשים מיקום בו התרופה קיימת.

המשמעות של הבשורה הזאת הייתה מלחיצה במיוחד: את הטיפול המונע להדבקה בחצבת ניתן לקבל רק בששת הימים הראשונים לאחר החשיפה, וההורים כבר היו כמעט בדקה ה-90. "אמרו שייצרו איתכם קשר מחר", הבטיחה להורים רופאה בבית החולים, אבל תשובה זו ממש לא סיפקה אותם. "היא הסבירה לנו שיש כרגע מחסור של החיסונים האלה בכל רחבי הארץ, בגלל שיש מקרים רבים של חשיפות לחצבת", משתפת הורוביץ. "חזרנו הביתה בלי חיסון, ומאוד מאוד מבולבלים ומבוהלים – אפילו יותר משהיינו מוקדם יותר". 

החצבת שוב מתפשטת - בגלל סרבני חיסונים

רק אתמול בבוקר, ממש ברגע האחרון, קיבלו התינוקות את החיסון המיוחד למניעת הדבקה. במשרד הבריאות הביאו למרפאה חיסונים מבתי החולים רמב"ם בחיפה וזיו בצפת, כי בבתי החולים במרכז הארץ הוא פשוט נגמר. למה? כי בחודשים האחרונים תינוקות וילדים קטנים נחשפים לסכנת הדבקה בחצבת בגן, בבית הספר, או במהלך טיפול כלשהו במרפאה או בבית החולים. זה קרה לאחרונה ל-80 תינוקות וילדים בשניידר, ל-100 תינוקות וילדים באיכילוב, ולכ-200 ילדים בבית ספר בירושלים.

התפרצות החצבת - הנתונים (צילום: החדשות)
הנתונים המדאיגים | צילום: החדשות

על פי הערכות במשרד הבריאות, עד כה כ-30 אלף ישראלים נחשפו לסכנת הדבקה במחלה, כ-300 מהם – בעיקר תינוקות ופעוטות – נאלצו לקבל טיפול מונע בדחיפות, בערך פי עשרה יותר מאשר בכל השנה שעברה.
 
במשרד הבריאות מבהירים שהוזמנו וכבר הגיעו מנות חיסון מיוחדות שכאלה למניעת הדבקה, ושמי שצריך אותן יקבל אותן, ובזמן. אבל בינתיים מחלת החצבת ממשיכה להתפשט, והסיבה לכך היא הורים שמסרבים לחסן את ילדיהם כי הם מאמינים שהחיסונים הם מסוכנים, למרות שהוכח שזה פשוט לא נכון.