ספה בת החמש מטנזניה אובחנה כבר בגיל חודשיים עם מום בלב. השבוע, אחרי חמש שנים של מאבק למען בריאותה, רופאים ישראלים העניקו לה חיים חדשים. משלחת של עמותת "הצל לבו של ילד" מהמרכז הרפואי ע"ש וולפסון טסה עד לטנזניה על מנת לטפל בילדה.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

"ספה ילדה מאד פטפטנית, חמודה אמיתית, מדברת אנגלית", סיפרה אימה לרופאים הישראלים שמטפלים בה. "בגלל מצבה הבריאותי היא לא יכולה לשחק בחוץ ולהשתולל עם שאר הילדים".

משלחת רפואית של עמותת "הצל לבו של ילד" מהמרכז הרפואי על שם וולפסון יצאה ביום שני לבית החולים JKCI בדאר אס סלאאם, טנזניה, לשבוע של ניתוחי לב וצנתורים מצילי חיים - בשיתוף פעולה עם הצוות הטנזני המקומי.

הניתוח של ספה בוצע ביום שני, עם הגעת המשלחת, ונמשך כארבע שעות. בניתוח סגרו הרופאים הישראלים חור במחיצה של לבה של ספה, שבימים אלה מתאוששת ומחייכת למשפחתה.

מאז 1999, עמותת הצל לבו של ילד טיפלה ביותר מ-750 ילדים מטנזניה וזנזיבר והכשירה צוות ניתוחי לב ילדים הכולל מנתח, שלושה קרדיולוגים, שני מרדימים, רופא טיפול נמרץ, ארבעה טכנאי לב ריאה ועשרות אחיות.

בארבע השנים האחרונות, כחלק משיתוף הפעולה הישראלי-טנזני, עמותת "הצל לבו של ילד" שלחה יותר מעשר משלחות רפואיות לטנזניה, במטרה להכשיר ולעבוד עם הצוות הרפואי המקומי. במהלך המשלחות הללו, עשרות ילדים טנזנים עברו ניתוחי לב וצנתורים מצילי חיים.

הצוותים של חדר הניתוח, מעבדת הצנתורים, קליניקה קרדיולוגית וצוות טיפול נמרץ ילדים עובדים בשיתוף פעולה יום ולילה כדי לבצע ניתוחי לב וצנתורים מצילי חיים, לבדוק ולאבחן ילדים ולערוך בדיקות מעקב לילדים שטופלו בעבר על ידי אנשי עמותת "הצל לבו של ילד".

ד"ר ליאור ששון, מנהל מחלקת ניתוחי לב וחזה ויחידת ניתוחי לב ילדים בוולפסון, עובד בנושא בשיתוף פעולה עם ד"ר גודווין גודפרי, מנתח לב הילדים הראשון בטנזניה - שהוכשר בישראל במשך חמש שנים. ד"ר דיוויד סילברה, רופא צעיר מטנזניה שעובר בימים אלו הכשרה בוולפסון כדי להפוך גם הוא למנתח לב ילדים, מסייע להם בנושא. ד"ר סילברה יחזור לטנזניה בעוד שלוש שנים ויצטרף לצוות הטנזני. רוב הצוות הטנזני בבית החולים JKCI בטנזניה הוכשר בוולפסון על ידי רופאי העמותה, וכיום מטפל בילדים באופן עצמאי.

ליצירת קשר עם הכתבת: avivitm@ch2news.co.il