"הנושא החשוב ביותר העומד בפני המין האנושי... (צילום: רויטרס, חדשות)
"הנושא החשוב ביותר העומד בפני המין האנוש | צילום: רויטרס, חדשות

במשך 50 מיליון השנים האחרונות כדור הארץ התקרר בהדרגה, אבל מדענים חוששים שהתחממות הגלובלית עשויה להפוך את המגמה הזאת מיליוני שנים אחורה. מחקר חדש מדליק נורה אדומה בנוגע לעתידו של כדור הארץ ומאותת: שינוי האקלים הוא הנושא החשוב ביותר העומד בפני האנושות.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מחברי מחקר, שפורסם בכתב העת "ההליכים של האקדמיה הלאומית למדעים", טענו כי אם גזי החממה ימשיכו להיטמע באטמוספירה של כדור הארץ כפי שהם נטמעים עכשיו - עד 2150 שנת אקלים כדור הארץ יחזור להיות כמו לפני 50 מיליון שנה.

לפי מחברי המחקר לא ברור אם תושבי כדור הארץ יוכלו להסתגל ולשרוד את האקלים החדש הזה. ג'ון וויליאמס, פרופסור לגאולוגיה מארה"ב שחקר במשך שנים את שינויי האקלים, אמר כי הוא "נדהם" מאיזו מהירות כדור הארץ צפוי להגיע לאקלים של עידן "פליוקן".

כדור הארץ יחזור 200 שנים אחורה?, ארכיון (צילום: רויטרס, חדשות)
כדור הארץ יחזור 200 שנים אחורה?, ארכיון | צילום: רויטרס, חדשותבמהלך עידן פליוקן, שנמשך 3.75 מיליוני שנים - עד לפני 2.5 מיליוני שנים, הטמפרטורות הגלובליות היו כ-13 מעלות גבוהות יותר מאשר בסוף המאה ה -20. הקרחונים לא היו קיימים, ואת הקוטב הצפוני כיסו יערות. "יש כאן פוטנציאל להחזיר את "שעון האקלים" בחזרה לשחר התפתחות היונקים". כדי לבצע את המחקר, החוקרים השתמשו במודלים ממוחשבים להשוואת תחזיות האקלים של כדור הארץ בעשורים הקרובים. לפי המחקר, התחממות כדור הארץ תחל במרכז היבשות.

"אנחנו יכולים להשתמש ברשומות הגיאולוגיות כדי ללמוד כיצד המינים מסתגלים לשינויים אקלימיים גדולים ומהירים בעבר או לא מסתגלים אליהם", אמר וויליאמס. המסר שלו לכלל האוכלוסייה הוא ששינוי האקלים הוא אולי הנושא "החשוב ביותר העומד בפני המין האנושי כיום".

לדברי וויליאמס, יש הרבה דברים שהאנושות יכולה לעשות. הוא טוען כי בדיקה של יעילות החימום הבית יכולה לחסוך כסף ולקצץ פליטת גזי החממה. "פתרונות יכולים לקרות בכל קנה מידה: מפרטים לעסקים לממשלות מקומיות ולאומיות", אמר ויליאמס והוסיף כי נדרשת פעולה מידית.