אילוסטרציה (צילום: רויטרס, חדשות)
חיסון נגד חצבת | צילום: רויטרס, חדשות

תינוקת בת שנה ו-4 חודשים אושפזה היום (רביעי) ביחידה לטיפול נמרץ ילדים בביה"ח העמק בעפולה במצב קשה מאוד לאחר שחלתה בחצבת. הרופאים מנסים לייצב את מצבה, ובין היתר היא סובלת מסיבוכים של דלקת קרום המוח ודלקת ריאות. 

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו  

מדובר בתינוקת ממשפחה חרדית ממגדל העמק, וככל הידוע לא חוסנה נגד המחלה ונדבקה במהלך ביקור של המשפחתה אצל קרובים בירושלים, שם כידוע, נמצא הריכוז הגדול של חולי חצבת בישראל – רובם מהמגזר החרדי.

במסגרת הניסיון לבלום את התפרצות המחלה, הכנסת אישרה בקריאה טרומית את "חוק החיסונים" לפני כחודש. החוק מגדיר לראשונה מדיניות לאומית בנושא החיסונים וקובע דרכי טיפול ב"סרבני החיסונים". ההצעה עברה ברוב גורף של 115 חברי כנסת. לפי הצעת החוק יוטלו סנקציות על הורים שאינם מחסנים את ילדיהם.

התפרצות החצבת - הנתונים (צילום: החדשות)
התפרצות החצבת - הנתונים | צילום: החדשות

על פי הצעת החוק שיזמו יו"ר סיעת המחנה הציוני ח"כ יואל חסון ויו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי, משרד הבריאות יחויב לנהל מעקב אחרי ילדים שלא חוסנו, להתריע על כך בכתב בפני הוריהם, ואם ההתראה לא תעזור - לזמן את ההורים ל"מפגש הסברה מיוחד", שבסיומו יתבקשו לחתום על טופס סירוב.

הורה שיתעלם יהיה חשוף לסנקציה כלכלית, בדמות שלילת נקודת זיכוי במס הכנסה בשווי של עד אלפיים שקלים. בנוסף ההצעה מאפשרת למשרד הבריאות להרחיק ילדים לא מחוסנים ממוסדות חינוך בעת חשש להתפרצות מחלה. החוק נוסח בסיוע עמותת "מדעת" והוא נתמך גם על ידי ההסתדרות הרפואית ואיגוד רופאי הילדים.

ח"כ מירב בן ארי (כולנו), חברת ועדת הבריאות ויוזמת חוק החיסונים שעבר בקריאה טרומית במליאת הכנסת, מסרה בתגובה: "כל יום שעובר בו אנשים לא מתחסנים ולא מחסנים את ילדיהם, כך גובר החשש לסכנת חיים ממשית. אלו שבוחרים לא להתחסן למעשה מסכנים את עצמם, את ילדיהם ומהווים בעצמם סכנה לציבור. נכון להיום, החוק שלי בשיתוף ההסתדרות הרפואית, מתעכב בשל ויכוחים בקרב יועצים משפטיים בנוגע לנוסח החוק והדבר משפיע באופן ישיר על טיפול משרד הבריאות בעניין. ביקשתי מהוועדה לקיים דיון דחוף בחוק שלי כבר בשבוע הבא.
מאחלת רפואה שלמה לפעוטה וכולי תקווה שלא נשמע על מקרים נוספים".