אם עד לא מזמן היה צריך לשוט או לשחות כדי להגיע לאי מול חוף מעגן שבכינרת – מהיום כבר אפשר פשוט לצעד אליו בלי להירטב כמעט. השפל אליו הגיע מפלס הכינרת גרם לחיבור של האי ליבשה שממול, במה שהפך לסוג של מפרץ שנכנס לתוך האגם.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

האי הזה נחשף מחדש כבר לפני שנתיים. מאז, ככל שמפלס המים ירד – האי הלך וגדל. לפני שנה כבר התקרב לחוף, והשבוע, אחרי שהכינרת איבדה יותר ממטר וחצי של מים בתוך שנתיים, נראה שכבר יהיה קשה להפריד ביניהם.

כבר 4 שנים שלא שואבים מים מהכינרת למוביל הארצי. בנוסף, הנחלים כבר לא מזרימים מים ומדי יום מאבדת הכינרת ס"מ מים - שמתאדים. כך האי המפורסם כבר לא אי והוא עכשיו מפרץ נוסף באגם הלאומי.

כתבנו בצפון על החיבור אי-יבשה (צילום: טופליין תקשורת, חדשות)
כתבנו בצפון על החיבור אי-יבשה | צילום: טופליין תקשורת, חדשות

נכון להיום חסרים 5.85 מטרים של מים כדי להגיע לגובה של מה שמכונה "כינרת מלאה". למרות שב-2001 מפלס הכינרת היה נמוך בכ-20 סנטימטרים, היום המצב מוגדר חמור יותר כי כמו הכינרת, גם שאר מאגרי המים הטבעיים מעל ומתחת פני המים בישראל הולכים ומידלדלים.

אלמלא התפלת המים, כנראה שלא היה לנו מה לשתות עכשיו. לכולם ברור שצריך להוציא אל הפועל תוכניות לשמירה על מקורות המים ובמקביל להגדיל עוד את מפעל ההתפלה הלאומי. הממשלה הציגה לאחרונה תוכנית להעביר מים מותפלים לצפון, אך מהלך כזה צפוי להיות מושלם רק בעוד מספר שנים.

כולם מקווים שהחורף הקרוב יהיה שונה מ-5 שנות הבצורת האחרונות. בינתיים, גם חודש נובמבר, נרשמו בכינרת קרוב ל-30 מעלות בצל.