אילוסטרציה (צילום: חן ליאופולד / פלאש 90, חדשות)
אישה בהיריון (אילוסטרציה) | צילום: חן ליאופולד / פלאש 90, חדשות

האם התייעצות עם רבנים בנוגע לטיפולים רפואיים עלולה להיות מסוכנת? זה לא סוד שישראלים רבים – רובם חרדים אבל לא רק – נוהגים לעשות זאת באופן קבוע. במקרים מסוימים הם אף יסרבו לקבל טיפול רפואי ללא אישורו או ברכתו של הרב. לפי פסיקה חריגה של בית המשפט בעניינה של יולדת שעיכבה ניתוח קיסרי כי ביקשה להתייעץ עם רב, מתברר שהעיכוב יכול לגרום לנזק רציני אצל העובר.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו

לפני שמונה שנים אישה חרדית בת 20 החלה לסבול מכאבי בטן, הגיעה למרפאה ונבדקה שם. ברגע שהצוות קבע שהיא תידרש לעבור כמה בדיקות נוספות, האישה סירבה. בסיכום הביקור נכתב: "היא לא מעוניינת בבדיקה כעת, למרות הסברים לחשיבות הבדיקה".

בהמשך התברר שהאישה בשבוע ה-11 להיריונה אולם היא סירבה לליווי של רופא מטופל, כפי שהומלץ לה במסגרת מעקב ההיריון. בהמשך היא גם סירבה לבצע מספר בדיקות שהומלץ לה לעבור.

"בעזרת השם, יהיה בסדר"

כשהגיע מועד הלידה התברר שהעובר נמצא במצוקה. הרופאים הבהירו לבני הזוג שייאלצו לבצע ניתוח קיסרי כדי למנוע פגיעה בעובר אולם האישה ובעלה סירבו לכך בתוקף עד שלא יקבלו אישור לכך מהרב שלהם.

לדברי הרופאים אותה התייעצות נמשכה זמן רב ויקר מאוד. כשניסו להאיץ בבני הזוג להסכים לניתוח, הם השיבו: "בעזרת השם, יהיה בסדר". התוצאה הייתה שהניתוח הקיסרי החל באיחור של כמעט שעה. התינוק נולד ללא דופק או נשימה ונאלץ לעבור החייאה ממושכת.

כיום הילד בן שמונה והוא סובל מנכות בשיעור של 100% בגין פיגור שכלי קשה, שיתוק מוחין ואפילפסיה. לפי חלק מההערכות הוא צפוי לחיות רק עד גיל 25. בית המשפט אמנם לא פטר את בית החולים מאחריות, אך קבע שהאחריות מוטלת גם על האם בגלל התעקשות שלה להתייעץ עם רב, מה שגרם לעיכוב הניתוח הקיסרי ולנזק משמעותי אצל התינוק.