בשורה לצרכני הקנאביס הרפואי (צילום: החדשות)
הרפורמה תידחה. קנביס רפואי | צילום: החדשות

בשורות רעות לחולים המטופלים בקנאביס רפואי: מנהל היחידה לקנאביס רפואי אמר הבוקר (שני) כי הרפורמה שאמורה להקל על המטופלים לקבל את החומר תידחה ותצא לפועל רק בסוף 2019 או בתחילת 2020. בדיון בכנסת הבהיר מנהל היחידה כי התכנית אכן תצא לפועל בתחילת השנה הקרובה, אך יישום מלא שלה יתרחש רק בעוד כשנתיים. מדובר בעיכוב נוסף ברפורמה, שיישומה מתעכב כבר משנת 2013.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במסגרת הרפורמה מטופלים אמורים לקבל אישור לרישיונות לקאנביס ישירות מ-81 רופאים ברחבי הארץ שהוסמכו לכך בזמן קצר וללא ביורוקרטיה מתישה. עד עתה חולים שביקשו לקבל רישיון נאלצו לחכות לאישור ממשרד הבריאות בירושלים - תהליך שלקח זמן רב.

הרפורמה אמורה לא רק לקצר את משך הבקשה, אלא לאפשר לקבל את הקנאביס במחיר זול יותר. זאת משום שביקור אצל אחד מ-81 הרופאים המאשרים יעלה כ-250 שקלים בלבד, ואילו כיום המטופלים נאלצים לשלם בין 1,500-1,000 שקלים לביקור אצל רופא פרטי, בעוד שהתורים ברפואה הציבורית לרופאים שיכולים להמליץ על רישיון אורכים יותר משנה.

אורן ליבוביץ', עורך המגזין "קנאביס", שעוקב אחר העיכובים הללו בשנים האחרונות, מסר: "הבוקר הסתבר לנו באופן סופי שכפי שחששנו משרד הבריאות הוליך שולל את מטופלי הקנאביס הרפואי ואת מאות החקלאים שקיוו להצטרף לענף. על 'קנאביס בבתי מרקחת' אנחנו שומעים משנת 2013 אך בפועל מצב המטופלים כיום גרוע יותר מזה שהיה לפני ההכרזה על הרפורמה".

 עוד אמר ליבוביץ' כי "השר ליצמן נהנה מכותרות, אבל בפועל לא עשה את העבודה שלו ולא וידא שהגורמים תחתיו מתנהלים באופן מסודר ותקין. התוצאה הצפויה: פשיטות רגל של עשרות ומאות חקלאים, בג"צים שיגישו מטופלים על פגיעה בבריאותם והישארות ישראל מאחור בתחרות על שליטה בשוק הקנאביס העולמי".