מפעל האמוניה בחיפה (צילום: חדשות 2)
מפעל האמוניה בחיפה | צילום: חדשות 2

ראש הממשלה ונציגיו שוב מתערבים במאבק האמוניה - ושוב זה קורה לטובתו של בעלי "חיפה כימיקלים", המיליארדר ג'ולס טראמפ: כבר חודשים ארוכים שמפעל האמוניה בחיפה אינו פועל, מאז שבית המשפט הורה לסגור את מיכל האמוניה ולרוקנו.

לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים – הצטרפו לפייסבוק שלנו   

בין עיריית חיפה לבעלי המפעל קיים ויכוח אודות אופן הפעלתו של המפעל וקבלת האמוניה: במפעל מתעקשים על האופציה הזולה - הבאת אוניית אמוניה שתעגון בנמל, תזרים ישירות דרך הצינורות אמוניה למפעל ובכך תחליף למעשה את המיכל; בעירייה סבורים כי מדובר בצעד שמסוכן לסביבה ולתושבים, ודורשים שייבוא האמוניה ייעשה דרך איזוטנקרים שיגיעו באוניות לנמל חיפה, ומשם יועברו למפעל.

בכל התקופה האחרונה מנעו בעירייה ממפעל חיפה כימיקלים היתר של רישוי עסקים, בטענה שהצינורות בהם אמור לעבור האמוניה הינם ישנים ואינם עומדים בתקן. כעת מתברר שראש הממשלה הנחה לנסות ולדלג על המכשול שהציבה עיריית חיפה ולהעביר את סמכויות הרישוי לתשתיות ומפעלים עם אינטרס לאומי רחב לידי הממשלה ולמשרד הפנים במקום לרשות המקומית.

בעקבות הנחייתו, משרד ראש הממשלה ומשרדי הפנים, המשפטים והאוצר הודיעו הבוקר כי הגיעו להסכמות, בנוגע לתיקון בחוק רישוי עסקים. לטענתם, מטרת התיקון היא לא רק לפתור את משבר האמוניה, אלא לקדם בכלל את האינטרסים הלאומיים הרחבים של מדינת ישראל ולהאיץ את הצמיחה ואת פיתוח המשק.

נתניהו (צילום: רויטרס, חדשות)
נתניהו. מתערב לטובת המפעלים? | צילום: רויטרס, חדשות

"כיום, נתונה הסמכות לרישוי עסקים, ובכלל זה תשתיות לאומיות ומפעלים אסטרטגיים, בידי הרשויות המקומיות, בהן ממוקמים המתקנים - עובדה שלעתים מערימה קשיים על התהליך", כתבו בכלליות, מבלי להתייחס או להזכיר את שם המפעל שגרם להנחיה, חיפה כימיקלים. "מדובר בתשתיות ובמפעלים שרישיונם חיוני למשק, החלים עליהם שיקולים לאומיים רחבים מאלו המקומיים, ולפיכך מצריכים ראייה כוללת מצד הממשלה".

כעת ממתינים במשרדי הממשלה לגיבוש חוות דעת מפורטת מטעם מנכ"לי משרד ראש הממשלה, האוצר והפנים, המנמקת מדוע קיומו של עסק מסוים הוא בעל אינטרס לאומי רחב. בעיריית חיפה ובקרב ארגוני הסביבה שפעלו לסגירת מיכל האמוניה הביעו פליאה על המעורבות של ראש הממשלה בעניין, והסבירו כי קיים ספק רב לגבי יכולת הממשלה להגדיר את מפעל חיפה כימיקלים, מפעל פרטי שמייצא את רוב תוצרתו, כמפעל חיוני למשק.

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי "ראש עיירית חיפה יונה יהב קיים היום הערכת מצב בעקבות הודעת ממשלת ישראל על כוונתה להפקיע סמכויות מהרשויות המקומיות בתחום התעשיה והמתקנים האסטרטגיים. ראש העיר אומר כי מדובר ב'חוק חיפה כימיקלים', שנועד לאפשר לשלטון לשרת את ההון תוך ניטרול שומרי הסף ונציגי הציבורף והנחה את הנהלת העיר להכין שורת עתירות לבג"ץ בתחומים שונים הקשורים למפרץ חיפה, וכן בכוונתו להיערך ביחד עם ראשי הרשויות הגדולות בישראל למאבק ציבורי ומשפטי בחוק שמנסה הממשלה להעביר". יונה יהב עצמו מסר כי "זהו חוק שפוגע בסעיף המרכזי בהסכם הבלתי חתום בין כל ממשלה לאזרחיה להעניק להם ביטחון מלא. דמם ובריאותם של מיליון תושבי חיפה והמפרץ לא יופקר, ונעשה הכל כדי לקבור את הצעת החוק הרעה והמסוכנת הזאת".