בשבועות האחרונים ראו תושבי המפרץ כמה פעמים את הלפיד הבוער והעשן השחור שמיתמר ממנו. כל מי שגר באזור יודע מה המשמעות: פעילות חריגה, לרוב כזו שמקורה בתקלה, במתחם המפעלים הפטרוכימיים - מה שאומר לא פעם שחרור של חומרים רעילים לאוויר, הרבה מעבר למותר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

אלא שמה שמריחים ורואים התושבים לא תמיד מקבל ביטוי בניטור הרציף שעושה איגוד ערים חיפה לאיכות הסביבה - גוף שנמצא בבעלות עיריית חיפה והרשויות המקומיות השכנות ומשמש שומר הסף הסביבתי המשמעותי ביותר. כך למשל בעשרים לחודש, בעת שבתי הזיקוק דיווחו מראש על פעילות חריגה, כזו שעלולה לשחרר חומרים רעילים לאוויר, כמחצית מתחנות הניטור בכלל לא שידרו נתונים. בשל תקלת תקשורת, כך נטען. וזו ממש לא הדוגמה היחידה.

ראשי מגמה ירוקה בחיפה, בעלי תארים מתקדמים במדעי המחשב ומדעי החיים, עוקבים מקרוב ומנתחים כל העת הנתונים שמשדרות תחנות הניטור, מידע שעולה לאתר האינטרנט של האיגוד ועל בסיסו, בין היתר, קובע המשרד לאיכות הסביבה מה מצב איכות האוויר וכיצד יש לפעול מול המפעלים המזהמים. הם גילו כי מאות דיווחים שעלו בזמן אמת, נמחקו מהאתר זמן קצר לאחר מכן בלי לתת לכך שום הסבר.

לטענת מגמה ירוקה, יש יותר ויותר אירועים כאלה. בחודש מרס נמחקו שלושה אירועים, בחודש אפריל נמחקו מהמחשב כבר 42 אירועים, באוגוסט זינק המספר ל-250 דיווחים שהועלו תחילה ונמחקו כעבור זמן קצר מבלי לתת לכך הסבר: סך הכול 642 אירועים, כל אחד מכיל מאות ואלפי נתונים, שנמחקו מהמחשב בשבעה חודשים, כשאיש אינו מספק הסבר לכך.

במשרד להגנת הסביבה ובאיגוד ערים מספקים הסבר אחר, הרבה פחות קונספירטיבי. בכל מקרה שבו היה חשש שמכשירי המדידה לא מכוילים כהלכה, נמחקו הנתונים, על מנת לא לפגוע באמינות הממוצעים. אבל, גם אם מדובר בתקלות כיול, על דבר אין ממש הסבר, מדוע ישנה בחודשים האחרונים עליה דרסטית באותן התקלות שהביאו למחיקת עשרות אלפי נתונים.

תגובת המשרד להגנת הסביבה: מערך הניטור פועל על פי נהלים אירופים ואמריקניים והוא מבוקר על ידי הרשות הלאומית להסמכת מעבדות. כמות הנתונים הנמדדת בתחנות הניטור היא עצומה והנתונים שנמחקו בשל כיול לא תקין ותקלות אחרות, בטלות ביחס למאות אלפי הנתונים הנאגרים במערכת. חברת אין. פי.סי הייתה חתומה עם המשרד להגנת הסביבה על הסכם לניגוד עניינים. הנושא ייבחן כעת ביסודיות.

תגובת בז"ן: חברת אינ.פי.סי הינה סוכנת בלעדית בישראל של ציוד בקרה של יצרנים מהמובילים בתחומם בעולם כגון ברזי בקרה ושסתומי מבטח. בז"ן, כמי שדואגת להצטייד בציוד הבקרה הטוב והמתקדם ביותר בעולם, רוכשת ציוד של יצרנים המובילים בתחומם. אנו דוחים כל רמיזה כאילו נפל פגם בהתקשרויות האלה"