נכלל בביטוח: טיפולי שיניים לילדים (צילום: rf123.com, Claudia Otte)
אילוסטרציה | צילום: rf123.com, Claudia Otte

א', נשא HIV מאזור המרכז, רק ביקש לעבור טיפול אצל שיננית. כשניסה לקבוע תור, סירבה רופאת השיניים לקבל אותו בטענה כי היא "אינה ערוכה" לקבל את נשאי הנגיף. א' חש מופלה ואיים על הרופאה בתביעה. כעת הוא יקבל פיצוי על עוגמת הנפש שנגרמה לו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק  

במהלך חודש מאי השנה פנה א' למרפאת השיניים בה היה מטופל בעבר, וביקש להגיע לטיפול שיננית. א' שוחח עם מזכירת המרפאה לשם קביעת התור ומסר לה שהוא נשא מתחת לסף הגילוי (undetectable), שאינו יכול להדביק.

המזכירה חזרה לא' לאחר זמן מה ואמרה לו כי הרופאה מוסרת שאין באפשרותה לקבל אותו לטיפול במרפאה, שכן המרפאה אינה ערוכה לטיפול בנשאי HIV. "מדובר ברופאה שהייתי אצלה לפני שש שנים", מספר א'. "סמכתי עליה שהיא רופאה ושהיא נשבעה לטפל בכל אחד ללא הבדלים".

א', שחש פגוע מהודעתה של המזכירה, ביקש לדבר עם הרופאה בעצמו. "מצאתי לנכון לבוא ולהגיד לה ולהסביר לה את פני הדברים ושאני לא מדבק אבל היא ישר אמרה לי שהמרפאה שלה לא ערוכה לטפל בנשאים", משחזר א', "זה מאכזב".

א' התעמת עם הרופאה, שהסבירה לו כי המרפאה שלה לא ערוכה וכי אין לה "מי שיעשה את הדברים כמו שצריך". בהמשך השיחה הרופאה שלחה אותו למרפאות שיניים בבתי חולים, שלדבריה ערוכות לטפל בנשאי HIV.

"הייתי ישר כמו פלס וגם אם לא הייתי מספר לה, האם המרפאה שלה לא ערוכה לחטא את הדברים? זה מפחיד", תוהה א'. "ומה קורה אם יש כאלו שמגיעים עם מחלה כרונית אחרת והם לא יודעים על כך?".

הרופאה הסבירה לא' שהיא לא תוכל לעמוד בהוצאות הטיפול וכי היא אינה מעוניינת לעשות זאת. "זאת השפלה, זאת אכזבה, התביישתי בשבילה שהיא מתרצת לי את הפחדים שלה", מספר א'. "אבל דווקא שהיא רופאה זה בעיה גדולה. מתייחסים לנשאים כמו אל מצורעים. יש עלינו סטיגמה שאין לזה מרפא ושכולם מדבקים אבל זה ממש לא נכון".

עו"ד אסף חדי כהן
עו"ד אסף חדי כהן | צילום:

"הרופאה פעלה בניגוד לנהלי משרד הבריאות"

על פי הסכם הפשרה שנחתם בין הצדדים לא ניתן לפרסם את הסכום שיקבל התובע, אולם עו"ד אסף חדי כהן, שייצג את א', מוסר כי "מדובר בסכום משמעותי ביותר אשר מבטיח כי במרפאתה של הרופאה יפנימו את הלקח, ויעניקו כעת טיפול שוויוני לכל באי המרפאה".

"חשוב לזכור כי כל רופא, לרבות רופא שיניים, מחויב לטפל בכל מטופל, ללא קשר לשאלה אם הוא נשא HIV אם לאו", מוסיף עו"ד כהן.

"אנחנו מאוד מוטרדים מגילויים כאלו של אפליה לא מוצדקת בניגוד לנוהל משרד הבריאות", אומרים בוועד למלחמה באיידס. "אנחנו מוטרדים מכל גילויי אפליה אבל בעיקר שמגיע מצוות רפואי שאמור לדעת את התקנות שקיימות לדרכי הדבקה. הם גם אמורים לדעת את הנהלים של משרד הבריאות".

"אנחנו נאבקים בזה במשך שנים לאור אפליה במרפאות שיניים ולשמחתנו הגענו למצב שהסיפור הזה ממש נאסר עי משרד הבריאות אך למרות הנהלים אנחנו עדיים נתקלים בכאלה מקרים", הוסיפו בוועד. "אנחנו מקווים שהמודעות תעלה ושרופאים ידעו שאין סיבה והצדקה וזה לא חוקי".