מה קורה בסניפי רשת המרכולים השנייה בגודלה בישראל? חתולים במקררים ועל הגבינות והבשר, תאריכי תפוגה שמשתנים ועובש על הגבינות, אלה רק חלק מהתופעות שצילמה כתבת חדשות 2 Online אביבית מיסניקוב.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לחדשות 2 בפייסבוק

סניף רעננה של רשת יינות ביתן, אחת מרשתות המזון הגדולות בארץ. עדויות העובדים בסניף מטרידות. חתולים, כך הם מספרים, נכנסים דרך קבע לסניף, אוכלים מהמזון, דורכים על משטחי הבשר והעופות. "כל יום יש לך שם חתולים חוגגים במעדניה, כל יום", מספר אחד העובדים. "אני לא קונה בסניף".

התמונות הללו צולמו בכמה הזדמנויות במהלך חודש ספטמבר בשעות הלילה, כשהסניף ריק מאדם. החתולים נכנסים לסניף דרך פתחים במבנה, בחיפוש אחר אוכל. באחד הקטעים נראה חתול מסתובב על משטחים עליהם יונחו למחרת בבוקר העופות והבשר.

חדש: יינות ביתן – גם לחרדים (צילום: חדשות 2)
סניף יינות ביתן ברעננה | צילום: חדשות 2"בבוקר יגיע הקצב, יניח על זה את מוצרי הבשר שאנחנו קונים, בלי לדעת שהיה פה חתול", מסביר יו"ר ארגון הרופאים הווטרינריים ברשויות המקומיות, ד"ר משה רפלוביץ'. "אנחנו יודעים איפה החתולים האלה מסתובבים כשהם לא בסניף, הם מסתובבים בחוץ, בתוך פחי האשפה. חלקם חולים מאד, וכל זה נמרח על המשטח".

בתמונות נראים החתולים מתהלכים ישירות על הגבינות, למעשה על המעדנייה כולה. מיסניקוב התקבלה לעבודה במעדניה, ובמשך יומיים תיעדה במצלמה נסתרת את ההתרחשויות. "כל העובדים יודעים שנכנסים לתוך המעדנייה חתולים", היא אומרת. "גם אחת העובדות אמרה לי שדרך החור בחלון שבמעדניה נכנס חתול כמעט בכל לילה".

ולא רק חתולים שמסתובבים חופשי. בפרק הזמן הקצר בו עבדה מיסניקוב בסניף ברעננה, היא היתה עדה, בהזדמנויות שונות, להחלפת מדבקות עם תאריכים שהודבקו על גבי גבינות שנארזו במעדנייה.

גבינות חתול יינות ביתן (צילום: חדשות 2)
תאריכי תפוגה לא נכונים? | צילום: חדשות 2

"באחת הפעמים ביקשו ממני להוציא גבינות קשות מתוך המקרר, גבינות שאין ספק שהן עם עובש", מתארת מיסניקוב. "ירוק זה הצבע היחידי שראיתי. ביקשו ממני פשוט לגרד בסכין את העובש מלמעלה, לתת לזה שקית ומדבקה של אותו יום ולהכניס למקרר".

"באחת הפעמים ביקשו ממני להוציא מגשים עם גבינה מגורדת, שעל המגש הייתה מדבקה עם תאריך נורא ישן", המשיכה. "ביקשו ממני לשים בקופסאות חדשות עם מדבקה ותאריך של אותו היום".

בצילומים אחרים, נראית אחת מעובדות המעדנייה מוציאה פרוסות גבינה צהובה מתוך אריזות אטומות. לטענת עובדים בסניף, פג תוקף האריזות הללו ויש להשמידן. אלא שפרוסות הגבינה הוצאו מהאריזות ונלקחו למקררי המעדנייה. לכאורה, בניגוד לנהלים ותוך חשש כבד שהן נמכרו אחר כך במעדנייה.

חתולים מסתובבים חופשי (צילום: מצלמות אבטחה)
חתולים מסתובבים חופשי | צילום: מצלמות אבטחהואם חשבנו שישנה בעיה רק בסניף ברעננה, תמונות נוספות צולמו בחודש ספטמבר בכמה סניפים שונים. שני חתולים על משטחי הבשר ובמעדניה בסניפים ברחובות, בנצרת עילית ובעפולה. בטבריה אלו שני חתולים במחלקת הדגים, ובבית שמש חתול אוכל באין מפריע ממוצרי בשר ארוזים.

נדגיש, רשת יינות ביתן היא הרשת השנייה בגודלה אחרי שופרסל. אחרי שרכשה את רשת מגה, היא חולשת על יותר מ-180 סניפים בפרישה ארצית. "מקום כזה צריך לסגור אותו", אומר ד"ר רפלוביץ'. "לא לאפשר מכירה של מזון במקום כזה. זה לא רק על המקררים האלה, אלא על כל המזון שנמצא בחנות, הוא חשוף לזיהומים. צריך לסגור עד שהוא נאטם באופן סביר לחתולים וזה דברים שאנחנו יודעים לעשות, ולהעביר אותו חיטוי יסודי. כי הזיהומים מסתובבים בתוך העסק הזה".

ברשת יינות ביתן מודעים כנראה לבעיה זמן ממושך, כך לפחות ניתן ללמוד מהמצגת שנשלחה בעבר למנהלי הסניפים תחת הכותרת: "עבודה מול תקשורת במקרי משבר". אחד התרחישים: תלונות על בעלי חיים מסתובבים בתוך הסניף. לקח לרשתות המזון: מוטב לטפל בבעיה ולא להזדקק ליועצי תדמית ולמומחים לניהול משברים.

מיינות ביתן נמסר בתגובה: "על פי חוקי מדינת ישראל והשירות הווטרינרי, אין לפגוע ולהזיק לחתולים, על אף הימצאותם וכניסתם למקומות שבהם אין הם אמורים להיות. נהלי הרשת ברורים ונוקשים מאוד בעת המצאות בעלי חיים בסניפים, לפיהם יש להוציא אותם מהמקום ללא פגיעה ומיד לאחר מכן, להשליך ולהשמיד כל מוצר מזון שהיה במגע ישיר או בסביבת בעל החיים ולבצע ניקיון יסודי באזור. סניפי הרשת מוגנים בצורה המרבית הכולל רשתות, אך לכולם ידוע כי אין העומד בפני החתול שרוצה להיכנס למקום כלשהו.

"הדברים המובאים בסרטון על ידי תחקירנית מטעמכם הינם בניגוד מוחלט לנהלי הרשת ואנו רואים זאת בחומרה רבה. נהלי הרשת קובעים מפורשות שעל כל הגבינות במעדניה מקפידים, בלי יוצא מהכלל, על תאריכי יצור ופגי תוקף. הנהלים חודדו מחדש לכל עובדי הרשת הרלוונטיים והלקחים הופקו".